Başbakan Erdoğan’dan Baykal’a ağır eleştiri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Papadopulos'un yeni eylem planı ile ilgili açıklamalarının birebir örtüştüğünü söyledi.

Erdoğan, geçen hafta Dünya Ekonomik Forumu’nda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Ali Babacan’la birlikte katıldığını, yararlı görüşmeler yaptığını söyledi. Erdoğan, çeşitli zeminlerde Türkiye’nin dünya meselerine bakışını ortaya koyduklarını, Kıbrıs’ta kalıcı barışın sağlayacak yeni eylem planı konusunda muhattaplarıyla birebir görüşmeler yaptıklarını söyledi. Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la bir araya gelerek yeni eylem planını değerlendirdiklerini ve yeni eylem planının dış çevrelerin beklentileri ile uluslarası camiada önerilerinin memnuniyetle karşılandığını müşade ettiğini ifade etti. Çözüm yolunda ufak bir gayret içinde olmayan Rum tarafının Davos sonrasında çözümün karşısında olan taraf olarak bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin adada objektif kriterlere açık barış girişimine açık olduğunu ve bu konuda samimi olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdiğini belirtti. Erdoğan, Kıbrıs konusunda Türkiye adına zihin karışıklığı ve kanat bulanıklığı kalmadığına işaret ederek, Rum tarafının çözüm noktasında uluslarası camianın baskısını daha fazla hissedeceğini söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin milli menfaatlerinden asla vazgeçmeden bütün uluslarası meselelere barışçı, uzlaşmacı ve diyaloğa açık bir diplomatik anlayışla yaklaşmaya devam edeceğini vurguladı.

Erdoğan, Türkiye’nin temsili noktasında büyük gayret gösterirken içeride birilerinin siyasetin eski defterlerini demode üsluplarla karıştırmak anlayışından vazgeçmediklerini belirtti. Kıbrıs konusunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın açıklamalarını Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Papadopulos’un açıklamalarının aynı olduğunu öne süren Erdoğan, açıklamaların birebir örtüşmesinin anlamlı olduğuna dikkat çekti. Baykal’ın açıklamalarının Papadopulos’un açıklamalarıyla örtüşmesini ciddi bir kriz olarak değerlendiren Erdoğan, milletin bu konuya bir soru işareti koyacağına inandığını kaydetti.

Erdoğan, Türkiye’nin her alanda büyük bir değişim yaşadığına işaret ederek, bu değişimin yaşanmamasını engellemek isteyenlerin bulunduğunu kaydetti. Geçmişte milletin siyasetle bağını zayıflatan basit polemiklerin yeniden gündeme getirilmeye çalışıldığını kaydeden Erdoğan, kısır çekişmelerinin gündemi işgal ettiğini belirtti. Erdoğan, siyasetin zemin kaybetmesine, siyaset kurumun zayıflatılmasına, gündemin kısır çekişmelerle işgal edilmesine izin vermeyeceklerini herkesin bilmesi gerektiğini vurguladı. AK Parti’nin Türkiye’de değişim siyasetinin adresi olduğunu söyleyen Erdoğan, gücünü milletten aldığını ve hesabını da millete verdiğini ifade etti. Erdoğan, yedikleri lokmanın muhasebesini kılı kırk yararak yaptıklarını ifade ederek, attıkları adımı vicdanen ölçtüklerini herkesin bilmesini istedi. Erdoğan, AK Parti’nin siyasetin şeffaflaşmasını gündeme getiren ve bunu da hayata geçiren tek parti olduğunu ve kimsenin bu konuda AK Parti ile yarışa girmemesi gerektiğini vurguladı.