Başbakan Erdoğan’dan belediyelere yolsuzluk uyarısı

"Yerel Kalkınma 2006" toplantısında partili belediye başkanlarına hitap eden Başbakan Erdoğan, rüşvet, adam kayırma ve yolsuzluk konusunda duyarlı olmalarını istedi.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından organize edilen “21. Yüzyılın Kentleri İçin Büyük Buluşma/Yerel Kalkınma 2006” başlıklı etkinlik, ASKİ Spor Salonu’nda yapıldı. AK Parti’li, 1790 il, ilçe ve belde başkanı ile Bakanlar, milletvekilleri, parti yöneticileri ve 15 bin belediye meclisi üyesini bir araya getiren etkinliğe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

ASKİ Spor Salonu’nu dolduran binlerce partiliye ve bin 790 belediye başkanına hitaben bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, AK Parti’nin yerel yönetimlerdeki 2 yılını değerlendirdi. Türkiye’nin kendi iktidarlarında tepeden tırnağa yenilendiğini söyleyen Erdoğan, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki gerilimin kendi dönemlerinde son bulduğunu söyledi. Bu istikrar ortamının gelecekte daha iyi anlaşılacağını kaydeden Erdoğan, “Yerel yönetemlerin derdini ızdırabını iliklerimize kadar yaşadığımız için göreve ilk geldiğimizde sorunlara sadece merkezin gözüyle bakmayacağımızı söylemiştik. Ve şimdi sözümüzü tuttuk” diye konuştu. Büyükşehir Belediyelerinin yetki ve hizmet sınırlarını genişlettiklerini anlatan Erdoğan, “Eskiden belediyelirin muhatabı sadece İçişleri Bakanlığı’ydı, şimdi bütün yatırımcı Bakanlıklarımız belediyelerle diyalog halindeler” dedi.

Başarılarla yetinen bir kadro olmadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Yoksulluk ortadan kalkıncaya insanların yüzü gülünceye kadar yılmadan yorulmadan çalışacağız. Bu kadro ülke menfaatini daima kendi çıkarının üstünde görecek. 21 yıl önce temeli atılmış ama bitirilmemiş projeler bizim dönemimizde bitmeye başladı.” diye konuştu. Türkiye’nin her yerine kademe kademe doğalgaz gittiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) hiç bir ayırım yapmadan belediyelerle işbirliği içinde insanları ev sahibi yaptığını ifade eden Erdoğan, 78 ilde 478 şantiyenin çalıştığına dikkat çekti. Gecekondu sorununa da dikkat çeken Erdoğan, “Bir yandan gecekonduları kaldırırken kimseyi de üzmemeye çalışıyoruz. Gece kondu gerçeğini değişmez bir gerçek olmaktan insallah biz çıkaracağız. Bundan sonra gecekonduda oturan vatandaşımızı görmek istemiyoruz. İnsanımızı insanca yaşayabileceği konutlara kavuşturacağız” dedi.

2007 sonuna kadar hiç bir köyün yolsuz ve susuz kalmayacağını vurgulayan Erdoğan, İl Genel Meclisi üyelerinden Köye Hizmet Götürme Projesi üyelerini parayı yerinde harcıayıp harcamadıkları konusunda denetlemelerini istedi. Bundan sonra, kavşaklar, çöp depolama, su ve yol gibi belediyelerin asli görev alanlarıyla ilgili konuşmak istediğini söyleyen Erdoğan, “Bunların üstüne ne koyabiliriz bunu konuşalım. Dünyada rekabet oluşturacak projeler istiyorum. Yurt dışından gelenler biz de yapalım bunu demeliler” diye konuştu.

Katılımcı demokrasiyi yaygınlaştırarak halkın yerel yönetimde karar alma mekanizmasında etkili olmasını isteyen Erdoğan, AK Parti siyasetinin temelini tabanın oluşturduğunu ifade etti.”Taban demokrasisi olmazsa tavan demokrasisi olmaz” diyen Başbakan Erdoğan, AK Parti’nin başarısının asıl sırrı önce tabanda kurulmuş olmasından ve sorunların çözümünü tabanda aramasından kaynaklandığını vurguladı. AK Parti’yi kurduklarında partili belediyelerin devletin tahsis ettiği parayı alamadığını, o zamanki iktidar tarafından bu paraların engellendiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, kendilerinin bunu asla yapmayacaklarını vurguladı.

GAZETE HABERLERİYLE KARAR ALMAM AMA BU HABERLERİ İHBAR KABUL EDERİM

Belediye başkanlarını ikaz eden Erdoğan, “Biz bulunduğumuz yerde cebimizden bir parayı mı harcıyoruz. Biz 73 milyonun emaneti olan keseyi hakkıyla kullanmak zorundayız” dedi. Belediye başkanlarına “Fildişi kulelerden bakmayın” uyarısında bulunan Erdoğan, “Hizmet ediyor olabilirsin ama yeterli değil. Yeterli olan halkın içinde olmandır.Siyasetçiyi yok eden adam kayırma, rüşvet ve yolsuzluk. Bütün kardeşlerimi azami duyarlılığa davet ediyorum. Halkımızın bize hizmet için verdiği görevi birilerini kayırmak için kullanmayacağız.” diye konuştu. Gazetelerde zaman zaman AK Parti’lilerle ilgili haberler yayınlandığını ifade eden Erdoğan, gazete haberleriyle hareket etmeyeceğini ancak bu haberleri ihbar kabul edererk araştırma yaptıracağını açıkladı. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Gerekli araştırmayı yaparız. Açığa alınması gerekiyorsa alırız, partiden ihraç edilmesi gerekiyorsa bunu da yaparaz. Biz kimseyi abad etmek için gelmedik.”

Son günlerde artan terör olaylarına da dikkat çeken Erdoğan, “Terör örgütü geçmişte, doğuya güneydoğuya yatırım yapılmadığını anlattı, Kürtlere ayrımcılık yapılıyor dedi ve nemalandı. Şimdi bu nemalarını kaybetmeye başladılar. Onyıllarca Van’ın Bahçesaray’ının yolu yoktu. 42 km’lik bu yolu Van’a bağladık bu sene sorun yaşamadılar. Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nu da yaptık. Biz Bahçesaray’a da aşığız, Şemdinli’ye de aşığız, Türkiye’nin her yerine 781 km kareye aşığız” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri ayakta alkışlandı. Erdoğan, sözlerine “Türkiye seninle grur duyuyor” sloganı eşliğinde son verdi.

BAKAN AKSU: REFORMLAR DEVAM EDECEK

Toplantıda konuşan İçişleri Bakana Abdülkadir Aksu ise devlet ve vatandaş arasındaki güven ilişkisini yeniden tesis edecek bir kamu yönetimi oluşturarak yerel yönetimler reformunda çözüme yaklaştıklarını savundu. Ülkede güven ve istikrar ortamının tesis edildiğini kaydeden Aksu, kamu yönetiminin yeniden yapılandırıldığına dikkat çekti. Reform sürecinin devam ettiğini belirten Aksu, bu kapsamda yeni yasaların çıkarılacağını ifade etti. Kentlerin görünümünün daha modern olması ve temel alt yapı hizmetlerinin tamamlanmasıyla, köylerin imarı için çalışıldığını söyleyen Aksu, hem mevzuaatta hem de icraatta bir çok yenilik yapıldığını belirtti. Sağlanan ilerlemenin kendilerini gevşekliğe itmeyeceğini anlatan Bakan Aksu, AK Parti’nin tüm üyelerine gayretle çalışmaya devam etmeleri çağrısında bulundu. Bakan Aksu, kamuda performans ve kaliteyi merkeze alan yeni bir denetim mekanizması getirildiğini ifade ederek merkezi idarenin yetkilerinin bazılarının yerel yönetimlere devredildiğini söyledi. İl Özel İdareleri Gelirler Yasası’nı bu yasama yılında çıkaracaklarını açıklayan Abdülkadir Aksu, bölgesel ve iller arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasının birinci hedefleri olduğunun altını çizdi. 2007 yılına kadar yolu ve köyü olmayan hiç bir köy bırakmayacaklarını savunan Aksu, belediye başkanlarına “Çabalarınızı ve gayretlerinizi artırmanızı bekliyorum” dedi.

Toplantıda , AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın düzenlediği proje yarışmasına katılan bin 500 proje arasında ödüle layık görülen 34 projenin sahiplerine de ödülleri verildi. Ödüllerin verilmesinin ardından belediye başkanları Başbakan Erdoğan ile gruplar halinde fotoğraf çektirdi.