Başbakan Erdoğan’dan Deniz Baykal’a: Bu ne nefret!

Başbakan Erdoğan, AK Parti Kayseri İl Kadın Kolları 2. Kongresi'ne katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, AK Parti’nin gönülleri fethettiğini ve Türk milletinin gönlünde taht kurduğunu söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

”Sizin iradeniz, sizin vicdanınız, sizin aklınız Türkiye’yi güzelleştiriyor, kalkındırıyor. Türkiye’yi daha çok demokratikleştiriyor.

Ülkemize, siyasete sahip çıktığınız için, Türkiye’nin hem aklı, hem vicdanı olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Hiçbir parti bu gönül birliğini sağlayamaz. Siyaseti kavgadan, gerilimden sizler arındırdınız, siyasete sizler seviye, saygı ve sevgiyi getirdiniz. Bizim kongrelerimizde yürekler buluşuyor, vicdanlar buluşuyor, kalpler kaynaşıyor. Başkalarının kongrelerinde sandalyeler konuşurken, yumruklar konuşurken, öfke ve kin tohumları saçılırken AK Parti kongrelerinde gönüller buluşuyor.

AK Parti, değişimin, dönüşümün adıdır. AK Parti, millet iradesine odaklaşmanın adıdır, millete hizmetin adresidir. Milletle köprü kuramayanlar, milletle konuşamayanlar, milletin gönlünde yer edinemeyenler, siyaseti kötürüm hale getirmek, siyaseti mahkum etmek istiyorlar. Gerilim ve kriz üretmeyi siyaset zannedenler, hizmete ve insana odaklanan siyasetimizi anlamakta güçlük çekiyorlar ama sular yokuşa akmaz. AK Parti bu ülkede siyasetin eksenini değiştirmiştir. Siyaset millet iradesidir. Bu millet iradesini, onurunu AK Parti sahiplenmiştir.”

AK Parti siyasetinin özünün Türkiye’yi bir bütün olarak kucaklamak olduğunu anlatan Erdoğan, toplumu bütün kesimleriyle kucakladıklarını ifade etti.

”Güçlü ve müreffeh Türkiye rüyasını” 7’den 70’e bütün vatandaşlarla çalışarak gerçekleştireceklerini kaydeden Erdoğan, ”Güven ve istikrarı gölgelemek isteyenler var, yaralamak isteyenler var. İnanıyorum ki milletimiz buna müsaade etmeyecektir. AK Parti’yi anlayamayanlar bu ülkenin dokusunu, yapısını anlayamayanlardır” dedi.

”Biz onların gönüllerini kazanmak istiyoruz” diyen Erdoğan, bu kesimleri de aynı heyecanla büyük Türkiye rüyasına katmak istediklerini dile getirdi.

Çatışma değil uzlaşma, gerilim değil müşterek bir akıl ve müşterek bir vicdan etrafında buluşma istediklerini söyleyen Erdoğan, ”Fakat bizim bu çağrımıza cevap vermek istemeyenler olabilir ama bizim için asıl olan milletin verdiği cevaptır” diye konuştu.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDEKİ DAVET

Her türlü farklılığı bir zenginlik olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, her türlü görüşün bir orta yolda, bir uzlaşma noktasında buluşabileceğine inandıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

”Düşünebiliyor musunuz, İngiltere Kraliçesi Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle Türkiye’ye geliyor ve Çankaya’da bir yemek daveti var ve bu yemek davetine iktidarıyla anamuhalefetiyle, muhalefetiyle herkes davetli. Buraya gelmekte bile bir tavır sergileyenler nasıl oluyor da bu ülkede uzlaşı kültürünün mensubu oluyorlar. Soruyorum bu ne kindir? Bu ne nefrettir? Bu anlayışı nasıl oluyor da hala bu ülkede savunanlar çıkabiliyor?

Ülkemizin birlik ve beraberlik fotoğrafını gölgeleyenler yarın sandıklar önümüze geldiği zaman bunun hesabını verecekler, hiç merak etmeyin. Tahammülsüzlüğü, dışlayıcılığı, dayatmacılığı, tek tipçiliği siyaset lügatımızda barındırmıyoruz ama onların lügatında var.”

Türkiye’nin geçmişte büyük sorunlar yaşadığını belirten Başbakan Erdoğan, bu sorunların geride kaldığını ve Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını dile getirdi. Erdoğan, ”Hiçbir hile, hiçbir tuzak Türkiye’yi o felaket sularına inşallah döndüremeyecektir” dedi.

”Hastanelerin CHP’nin engellemesine rağmen” birleştirildiğini ve sağlık alanında önemli bir adımın gerçekleştirildiğini anlatan Erdoğan, ”CHP engellemek için her türlü adımı attı. Çünkü bunlar emekçiden yana değil. Bunlar işçiden yana değil, ezilenden yana değil, bunlar kaymak takımından yana. Bunu böyle biliniz. Ben gerçekleri tespit ediyorum. Benim Sayın Baykal’la işim gücüm yok ama millet zaten ona gereken dersi sandıkta veriyor. Hiç uğraşmaya gerek yok. Mart 2009’da sandıklar gene gelecek, orada gereken dersi muhalefetin en iyi şekilde alacağına inanıyorum” diye konuştu.

Kongreye, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Perti Genel Başkan Yardımcıları Haluk İpek, Nükhet Hotar Göksel ile AK Parti Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin de katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve dünya tarihinde ”kendi halkına, kendi milletine rağmen ayakta kalabilen bir siyasetçi olmadığını” söyledi. Erdoğan, ”Milleti yok sayanlar; unutmayın, millet de yok sayar” dedi.

Başbakan Erdoğan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı aralarında terminal binaları, kongre merkezi, park, yol ve alt geçitlerin bulunduğu toplam 41 tesisin ortak açılışı ve TOKİ konutlarının anahtar teslimi nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı döneminde Kayseri’ye yapılan yatırımları anlattı.

”Biz bu millete efendi olmak için değil, hizmetkar olmak için geldik” diyen Erdoğan, milletin hoşgörüsüne, cömertliğine, gönül zenginliğine, vefasına, dostluğuna ve kardeşliğine layık olmak için siyaset sahnesinde yerlerini aldıklarını söyledi.

”MİLLETLE KUCAKLAŞMA…”

Erdoğan, şunları kaydetti:

”Bizim, millete tepeden bakmak gibi alışkanlığımız çok şükür yok. Bizim, milleti sırça köşklerden seyretmek gibi bir huyumuz yok. Bizim, millete rağmen siyaset yapmak gibi bir tarzımız yok. Bizim, milleti elinin tersiyle iten, milleti öteleyen, milleti küçümseyen siyasi anlayışlarla en ufak bir yakınlığımız, en ufak bir akrabalığımız yok. Biz, milletin ta kendisiyiz.

Ankara’daki modası geçmiş siyaset tarzı, Ankara’ya takılıp kalmış siyasetçi modeli işte bizi anlayamıyor. Seçimden seçime 3-5 il gezince ‘milletle kucaklaştık’ zannediyorlar. Seçimlerden sonra sırtlarını dönüyor, milleti bir sonraki seçime kadar hatırlamıyorlar. Biri onlara milleti hatırlatırsa yüzleri ekşiyor. Son bir yıldır Türkiye’de sergilenen siyaset tarzını en iyi, en yakından sizler, Kayseri takip ediyor.”

Her fırsatta Türkiye’deki bütün illere gittiğini ve enerji toplayarak Ankara’ya döndüğünü anlatan Erdoğan, bunun nedeni olarak ”milletle kucaklaşmasını ve milletin derdine çare olmasını” gösterdi.

Her gittikleri şehre hizmet götürdüklerini belirten Erdoğan, Türkiye’nin 81 ilinin çehresinin değiştiğini dile getirdi.

Erdoğan, muhalefetin on yıllar boyunca taş üstüne taş koymadığını ve hiç bir derde devam olmadığını ifade etti.

Son 5.5 yılda gece-gündüz demeden şehirlerin eksiklerini telafi etmeye çalıştıklarını anlatan Erdoğan, belediyelerin de hükümetten aldıkları güçle artık önlerinin kesilmediğini ve hizmet yarışına girdiklerini kaydetti.

”ÇELME TAKMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Türkiye’nin her yerinde güzel şeyler olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

”Bunu çekemedikleri için çelme takmaya çalışıyorlar. Bunu anlayamadıkları, bunu kavrayamadıkları için engel olmaya çalışıyorlar. ‘Biz yapamadık onlar yapsın’ demiyorlar. ‘Biz yapamadık madem, onlar da yapmasın’ diyorlar. Nasıl bir siyasi zihniyetle uğraştığımızı görüyorsunuz. Şunu lütfen unutmayınız; ne bizim tarihimizde ne de dünya tarihinde kendi halkına, kendi milletine rağmen ayakta kalabilen bir siyasetçi olmamıştır. Millete tepeden bakanlar, millete rağmen ayakta kalmaya çalışanlar olmamış mı? Elbette olmuş. Ama bugün adlarını, sanlarını bilen, hatırlayan yok. Çünkü geriye bıraktıkları eserleri yok. Hep söylüyorum; Ziya Paşa’nın güzel bir sözü var, ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri’. Olay bu… Milleti yok sayanlar; unutmayın, millet de yok sayar. Üç gün, beş gün saltanat sürerler ama ardından millet hesabını keser. Tarih boyunca bu böyle olmuştur, bundan sonra da olacak olan budur. Onun için durmadan, duraksamadan hizmete devam edeceğiz. Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, biz bu millete hizmetkarlık yapmaya devam edeceğiz. Geriye bizden bir eser kalsın yeter. Geriye hayır dualarınız kalsın bize yeter. Geriye gelecek nesillerin teşekkürü, minnet duyguları kalsın bize yeter.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Haluk İpek ve Nükhet Hotar Göksel ile ”41 kere maşallah” diyerek 41 tesisin ortak açılışını yaptı.

Erdoğan, TOKİ tarafından yaptırılan konutlardan bazılarının anahtarlarını da hak sahiplerine teslim etti.