Basbakan Erdogan’dan F-16 düzeltmesi

AK Parti Grup toplantisinin basina kapili kisminda Semdinli olaylari ve terör sorunu görüsüldü. Bu konudaki görüslerini açiklamak üzere söz alan Hatay Milletvekili Fuat Geçen, Dogu ve Güneydogu’da kanaat önderleri ile siyasi liderlerin isbirligi yapmasi gerektigini belirterek, “Yoksa bölgenin baska yerlerinde baska patlamalar olur” seklinde konustugu ögrenildi. Hükümetin Güneydogu Bölgesi’nin sorunlarinin ve terörün çözümü için birçok girisimde bulundugunu, çesitli dönemler af yasalari çikarildigini, birçok iyilestirmenin yapildigini anlatan Fuat Geçen, tüm bu yapilanlara karsin bölgenin ileri gelenlerinden bu uygulamalari desteklediklerini veya olumlu bulduklarini ifade eden bir açiklama gelmedigini kaydetti. Fuat Geçen’in, “Semdinli’de yasananlar istismara çok açik. Iç Anadolu’daki insani orada yasananlar nedeniyle rahatsiz edenler var. Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgemizin milletvekillerinin de konuyla ilgili sagduyulu sesler vermesi gerekiyor” dedigi ögrenildi.

Fuat Geçen’in “Türkiye Dogu ve Güneydogu’dan ibaret degil, öteki Türkiye de var” seklindeki sözleri Basbakan Erdogan’in tepkisine neden oldu. Erdogan’in, “Ben öteki Türkiye sözünü kabul etmiyorum. Son olaylardaki 5 sehidin içinde Diyarbakirli ve Bingöllü de vardi. Bu durumda ‘Su Türkiye, bu Türkiye’ diye nasil ayirabiliriz” seklinde konustugu ögrenildi.

Ulastirma Bakani Binali Yildirim’in esi Semiha Yildirim’in esinden ayri bir yerde yemek yemesiyle ilgili haberlere atifta bulunan Basbakan Erdogan, medyanin birçok olay içinde bazilarini adeta cimbizla seçerek kamuoyuna yansittigini belirterek, bakan ve milletvekillerini dikkatli olmalari konusunda uyardi. Erdogan’in “Eskiden olsa bu haber deger tasimazdi. Ama demek ki artik gazeteler yazacak bir sey bulamiyor ki bunlardan bahsediyor” diyerek medyayi suçladi.