Başbakan Erdoğan’dan haberler var!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ta meydan gelen bombalı saldırıların ardından Sünni-Şii çatışmalarını önlemek için bu hafta önemli görüşmeler yapacaklarını açıkladı.

Başbakan Erdoğan AK Parti Üsküdar İlçe Kongresine katılarak bir konuşma yaptı. Burhan Felek Spor Salonun’da düzenlenen kongrede konuşan Erdoğan, Irakta gelişen olaylara dikkat çekti. “Müslümanı müslümana kırdırıyorlar. Siz zannediyor musunuz Sünniler yapıyor?” sorusunu partililere yönelten Erdoğan, hiçbir Sünni’nin kalkıp bir Ehl-i Beyt türbesine bomba yerleştirmeyeceğini dile getirdi. Erdoğan, “Burada kesinlikle provokativ olay var. Sünni ve Şii arasında mezhep çatışması başlatmanın ötesinde başka bir şey değil. Bunda önce birinci çalışmayı yaptılar. Şimdi de mezhep çatışmalarını sağlamaya çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, bu tehlikeye daha önce bir çok defa dikkat çektiklerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Biz ne dedik baştan itibaren? Bunu tekrar hatırlatıyorum, bunu Amerikalılara da söyledim, İngilizlere de söyledim. Diğer koalisyon güçleri arasında yer alan ülkelerin devlet başkanlarına da söyledim. Bakın dedim, burada bizim şu önerilerimiz var: ‘Bir; Irak’ın toprak bütünlüğünü koruyalım. İki; Etnik unsurların bir birine egemenlik kurmasına fırsat vermeyelim. Üç; Mezhebi unsurların bir birilerine egemenliğine fırsat vermeyelim. Dört; Tüm Irak’ın yeraltı ve yerüstü zenginlikleri Irak halklarına ait olsun. Beş; Kerkük bir etkin unsura peşkeş çekilmesin. Kerkük’e özel bir statü tayin edelim. Bunları Anayasa ile temin altına almamız lazım. Aksi takdirde yarın Irak’ta kan gövdeyi götürür. Bunun hesabını tarihe veremezsiniz.’ Hep bunu söyledik. Ama maalesef bu olaylar yaşandı. Ama umudumuzu kesmedik.”

İran’a ve Irak’a yakın ülkelere “Süratle Dışişleri Bakanlarımız bir araya gelsin” çağrısını yaptıklarını dile getiren Erdoğan, “Hemen Irak’ta ne yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz, bunları aramızda konuşalım istedik. Salı günü bir aksilik olmazsa, Irak Başbakanı bizi ziyarete gelecek. Kendileri ile görüşmemiz var. Arakasından Mukteda Es Sadr gelecek, onunla görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerle bu süreci yumuşatmaya çalışacağız. Engellemenin gayreti içerisinde olacağız. Yine Sünni liderlerle görüşmelerimiz olacak. Bu süreci inşallah sakinleştirmenin, durdurmanın gayreti içerisinde olacağız. Bizim yaptığımız sebepler aleminde sebebe tevessüldür, gerisi Allah’ın elindedir.” diye konuştu.