Başbakan Erdoğan’dan mal varlığı açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup toplantısındaki konuşmasının ikinci bölümünde ise mal varlığı ile ilgili tartışmalara değindi.

Mal varlığı tartışmalarının farklı bir yönüne dikkat çeken Erdoğan, siyasetçinin diğer kamu görevlilerinden soyutlanarak adete bir namus sorgulamasına tutulmak istendiğini söyledi. Siyaset mekanizmasının yeniden işlemeye başladığı ve Türk halkının siyasetçiye olan güveninin arttığı bir dönemde siyasetin ve siyasetçinin hedef alındığını kaydeden Erdoğan, muhalefete seslenerek “Siyasetçi bindiği dalı kesmemeli” dedi. Demokratik temsil kurumunun töhmet altında bırakılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, muhalefete ağır eleştirilerde bulundu.

Kendisini mal varlığını açıklamamakla suçlayanlara “Siyasete yeni mi girdiniz?, Bu güne kadar mal varlığınızı açıklamaktan niye kaçtınız?”diyen Erdoğan, şeffaflık konusunda hiç bir çekincelerinin olmadığını, kamusal sorumluluğu olan herkesinşeffaf olmasını herkesten daha çok istediklerini savundu. Erdoğan AK Parti’nin er meydanından kaçmadığını herkesin çok yakında göreceğini kaydeden Erdoğan, partisinin bu yönde bir hazırlık çalışması başlattığını açıkladı. Başbakan Erdoğan, kendisinin mal varlığını açıklamasının siyasetçiye yapılan saldırıları durdurmayacağının altını çizdi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda ise AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik’e yapılan silahlı saldırı ile Trabzon’da bir papazın öldürülmesi olayını kınadı. Başbakan Erdoğan, milletvekillerinin alkışları arasında kürsüden ayrılırken Malatya’dan gelen kayısı üreticileri Erdoğan’a bir tepsi kayısı hediye etti.