Başbakan Erdoğan’ın attığı temel pas tuttu

Şanlıurfa'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık bir yıl önce temelini attığı Halepli Bahçe Projesi'ne bugüne kadar bir tek çivi dahi çakılmayınca temelin demirleri pas tuttu.

Temelinin atılmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen proje ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadı.

İlk etabını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapması planlanan parkın bir yıldan buyana ihalesi bile gerçekleşmedi. Temel atma döneminde projeyi üstlenen Şanlıurfa Belediyesi projeye Başbakan Erdoğan’ı da ortak etmişti.

Proje çalışmalarına başlamadan önce alan içerisinde bulunan lunaparkın kaldırılması, amatör spor kulüplerinin kapalı spor salonu sahasının taşınması ve çevredeki yaklaşık 30 civarında ev ile iş yerinin istimlak edilmesi ile ilgili çalışmaların hiçbirisi bugüne kadar yapılmadı.

Yaklaşak 400 bin YTL tutarında olan 190 dönümlük bir alanda yapılacak projenin çalışmalarına nisan ayında başlanacağını söyleyen Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, projenin ilk etap çalışmasının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacağını bildirdi.

HALEPLİ BAHÇE PROJESİ

İçerisinde Dicle ve Fırat nehrilerinin temsili olarak akıtıldığı kanaların yer alacağı proje Balıklıgöl ile bir bütünlük arzedecek. Ayrıca projede tenis kortları, alışveriş merkezleri, butik oteller, hafif raylı sistem, yüzme havuzu, Urfa eserleri müzesi, peygamber tabletleri, hat sanatı müzesi, Allahın evleri, dini yayınlar satış yeri, Allaha yükseliş samara kulesi, çocuk parkı, anfi tiyatro, açıkhava namazgahı bulunuyor.