Başbakan Erdoğan’ın Çanakkale Zaferi mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Zaferi'nin 90 yıl önce kazanıldığını ancak kalkınma mücadelesinin henüz devam ettiğini söyledi.

Namazdan sonra özel ‘Oba’ helikopterine binen Erdoğan, Biga ilçesine geldi. AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Şenoğlu’nun evinde öğle yemeği yedi. Buradan Başbakanlık otobüsü ile açılış törenlerinin yapılacağı pazar yerine giden Erdoğan, yolun 2 tarafını dolduran vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Erdoğan, çocuklara oyuncak ve ajanda dağıtırken, vatandaşlar cep telefonları ve fotoğraf makineleri ile Erdoğan’ın fotoğrafını çekti. Vatandaşların ve çocukların yoğun ilgisi nedeniyle zaman zaman küçük çaplı izdihamlar yaşandı.

Başbakan Erdoğan Biga’da; Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) temel atma, kapalı pazar alanı, Biga kamyon garajı , Biga köprüsü ve 18 Mart Üniversitesi Ağaköy Kampüsü’nün toplu açılışını yaptı.

Pazar yerindeki törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Sanayii ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bölge milletvekilleri, belediye Başkanları katıldı. İlköğretim okulu öğrencilerinin oluşturduğu halk oyunları ekibinin oynadığı oyunlarla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Çanakkale Zaferi’ni hatırlatarak tarihi bir günün arifesinde olduğumuzu söyledi.

Bundan 91 yıl önce Türk milletinin Çanakkale savunması ile tarihe adını yazdırdığını anlatan Erdoğan, Cumhuriyetin bu topraklardan doğan fikirle kurulduğunu kaydetti.

Zaferin ardından, en az Çanakkale kadar zorlu kalkınma mücadelesinin başlatıldığını söyleyen Erdoğan, bu mücadeleyi başarıya götürmek için çalışanlar olduğu kadar elini taşın altına koymayanların da olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Yedi düvele karşı yürütülen istiklal mücadelesinden çıkmış bir milletin kalkınma mücüdelesinde geri kalmasına gönlümüz el vermez. Bu millet işgal altında yaşayamayacağını bildiği için olağanüstü bir mücadele verdi ancak kalkınma sona ermiş değil” şeklinde konuştu.

“Geri kalmışlığı bu ülkenin kaderi görenler artık gerçekleri anlamaya başladılar” diyen Erdoğan, bu cennet vatanının hangi şartlarda elde edildiğinin akıllardan çıkarılmaması gerektiğini kaydetti.

Geçmişte ‘Vatan, Millet ,Sakarya’ nutuklarıyla ülke yönetildiğini savunan Erdoğan, “Ülkeyi bu şekilde yönetenler gemi su alırken bile nutuk atarak iş yapmaya çalıştı. Onlar laf üretti, biz iş üretiyoruz. 3.5 senedir Türk milleti yeni bir tarih yazıyor. Hangi ile giderseniz gidin ya okul ya hastane ya da yol yapılmakta olduğunu görünsünüz. Kaos dönemi, kriz dönemi tarihe gömüldü” diye konuştu.

Çanakkale ruhunun geri döndüğünü söyleyen Erdoğan, mukaddesat ve onur olmadan ülkenin bir yere varamayacağını belirtti.

Türkiye’de enflasyonun yıllarca bir kader gibi kabul edildiğine dikkat çeken Erdoğan, “Yaşı 40’ın altındaki hemen herkes enflasyonla doğdu, büyüdü. Aynı işi yapıp aynı maaşı alıyorduk ama her gün sofrasımızdaki ekmeğin bir parçasını kaybediyorduk. Bu günler artık geride kaldı” dedi.

İçerde ve dışarda güçlü ve güvenli bir ülkeye kavuştuğumuzu anlatan Erdoğan, Türkiye’nin tartışmasız olarak büyüyen bir ülke olduğunu vurguladı.

Çanakkale’ye ve Biga’ya yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, Biga’da yapımına başlanan 75 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin 2007 yılında bitirileceği sözünü verdi. Erdoğan, Çanakkale-Biga-Çan duble yolunun da yıl sonunda bitirileceğini bildirdi.

Açılışı yapılacak tesislere emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, Biga’lılara da kendisine gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile 240 toplu konutun temeli uzaktan kumanda ile atan Başbakan Erdoğan, toplu açılış için hazırlanan kurdelayı da Binali Yıldırım ve Ali Coşkun ile birlikte kesti.

Açılış töreninin ardından Biga Belediye Başkanı, Başbakan Erdoğan’a futbol takımlarının formasıyla birlikte çeşitli hediyeler verdi.