Başbakan Erdoğan’ın ‘Çanakkale Zaferi’ mesajı

Türk milletinin bundan 91 yıl önce düşmana
"Çanakkale geçilmez" dedirterek tarihe unutulmaz bir iz bıraktığımızı hatırlatan Başbakan Erdoğan, hiç bir zaferin Çanakkale zaferi kadar olamayacağını söyledi.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Sanayii ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, AK Parti Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa, Milletvekilleri, askeri ve mülkü erkan ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, tören için gönderilen mesajlar okundu.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı. Bundan 91 yıl önce düşmana “Çanakkale geçilmez” dedirterek tarihe unutulmaz bir iz bıraktığımızı hatırlatan Erdoğan, hiç bir zaferin Çanakkale zaferi kadar olamayacağını söyledi.

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi, Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi” dizesini okuyan Erdoğan, ecdadın ortaya koyduğu fedakarlıktan her vatan evladı için çıkaracak bir ders olduğunu kaydetti.

Çanakkale Savaşı’nın, dünyayı yeni bir barış ile tanıştırdığını ifade eden Erdoğan, Çanakkale’ye savaşmaya gelen Avustralya ve Yeni Zelanda’nın şimdilerde dost olduğunu anlattı. Türkiye’nin yapıcı ve barışçı bir dış politika sürdürdüğünü belirten Erdoğan, bu politikanın sonucu olarak Türkiye’nin medeniyetler arası ittifakın eş başkanı haline geldiğini kaydetti.

Çanakkale savaşlarının istendiği takdirde neler yapabileceğimizi gösterdiğini belirten Başbakan Erdoğan, Çanakkale’de verilen mücadelenin bir benzerinin kalkınma konusunda verilmesi durumunda, Türkiye’nin lider ülke haline geleceğini savundu.

Konuşmasında İstiklal Marşı’ndan dizelerle süsleyen Erdoğan, Çanakkale zaferini Türk milletine hediye eden şehitlere rahmet diledi.

Törende; Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Boğaz Komutanı Tuğamiral Veysel Köse, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgün Gökhan, Emekli Subaylar Derneği Başkanı emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu da birer konuşma yaptı.

Törenin son bölümünde ise öğrenciler Çanakkale için yazılan şiirleri okudu, halkoyunları ekipleri ise Çanakkale yöresinden oyunlar sergiledi.