Başbakan Erdoğan’ın tutumu üzmüş!

Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulundu.

Brüksel dönüşü konuşan Papadopulos, “Annan’ın açıklamasını anlaşılmaz buluyorum. Kıbrıs’ın AB üyeliği kendisini ilgilendirmeyen bir konudur. Mantığını anlamakta zorlanıyorum. (Güney) ‘Kıbrıs’, kabul edilemez bir çözümü kabul etmesi için baskı uygulansın diye mi AB dışında kalmalıydı? Samimi olarak, bu iki konunun birbirine nasıl bağlandığını anlamıyorum. Ben inanıyorum ki ‘Kıbrıs’ın AB üyeliği, Kıbrıs sorununun, Avrupa müktesebatı ilkelerine uygun olması gereken çözümüne sağlam bir temel ve çerçeve konulmasına yardımcı olur.” Dedi.

“Erdoğan’ın tutumu üzücü”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son açıklamalarına da değinen Papadopulos, “Başbakan Erdoğan’ın Avrupa Konseyi kararından sonra hâlâ Türkiye’nin AB’ye karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmek istememesinin üzücü olduğunu” savundu. Başbakan Erdoğan’ın son açıklamalarının AB liderleri arasında “huzursuzluk yaratığını” iddia eden Papadopulos, Erdoğan’ın ifadelerinin “Türkiye’nin AB üyelik sürecine yardımcı olmadığını” ileri sürdü. Papadopulos, Kıbrıs’taki BM Barış Gücünün görev süresini uzatan Güvenlik Konseyi kararıyla ilgili bir soruya karşılıksa kararı “genelde tatmin edici” bulduğunu söyledi.

Rum Sözcü Pashiardis: “Annan’ın açıklaması sürpriz”

Bu arada Rum Hükümet Sözcüsü Hristodulos Pashiardis de, Rum yönetiminin, Annan’ın açıklamasını “sürpriz” bir açıklama olarak nitelediğini açıkladı. Annan’ın açıklamasıyla ilgili bir soruya karşılık Pashiardis, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne karşı yükümlülüklerini yerine getirmesiyle Kıbrıs sorununun karmaşık bir sorun olmayacağını” kaydetti. Sözcü, “Bu durumun karmaşık olmasının nedeni, Türkiye ve onunla dost ülkelerin Kıbrıs sorununun Ankara’nın AB müzakere sürecinden ayrılmasını istemesidir. Türkiye ise ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ ve Avrupa Birliği’ne karşı yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Bu tuhaf” diye konuştu.

“Bu açıklama, ‘Kıbrıs’ hükümeti için sürpriz bir açıklama” diye konuşan Pashiardis, Güney Kıbrıs’ın BM Daimi temsilcisi Andreas Mavroyannis’in Rum yönetimi adına gerekli girişimlerde bulunduğunu duyurdu.