Başbakan Ermeni Cemaati ile görüştü

Erdoğan, Ermeni Cemaati Başkanı Bedros Şirinoğlu ile Başbakanlık Resmi konutunda konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Ermeni Cemaati Başkanı Bedros Şirinoğlu, 1915 olaylarını ”arasına nifak sokulan iki samimi arkadaşın birbirini üzmesi” olarak niteleyerek, ”Benim büyükbabam da bu olaylarda vefat etti ama bunu fazla kurcalamaya gerek yok. Bana göre bunu soykırım olarak da nitelendirmeye gerek yok” dedi.

Erdoğan, Ermeni Cemaati Başkanı Şirinoğlu ve Ermeni Hastanesi YÖnetim Kurulu Başkan Yardımcısı Herman Balyon’u Başbakanlık Resmi Konutu’nda kabul etti.

Kabulün ardından gazetecilere açıklama yapan ve soruları yanıtlayan Şirinoğlu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının bazı ülkelerin parlamentolarında görüşülmesinin ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, şunları söyledi: ”1915’de olan olaylar, iki çok samimi arkadaşın, birbirini çok seven ortağın arasına nifak sokulmuştur. Bu nifak neticesinde birbirini çok seven arkadaşların kavgası maalesef kötü bitmiştir. Kavgaydı bu. Güvensizlik doğdu. Bu kavga 100 sene önce olmuştur. Bunu unutmak lazım, ileriye bakmak lazım. Türkiye’nin geleceği için çalışmak lazım. Sayın Sarkisyan da aynı vaziyette Ermenistan için ‘Ermenistan’ın geleceğine bakalım. Vatandaşlarımızın mutluluğuna bakalım’ demiştir.”

Şirinoğlu, bir soru üzerine Sarkisyan ile görüş alışverişinde bulunmadıklarını söyledi. Bir gazetecinin, ”1915 öncesi Anadolu’daki Ermeni nüfusu 1.5 milyondu, şimdi 70 bin. Bunun anlamı nedir” sorusuna, şu yanıtı verdi:”Bunun adı kavgadır. 1.5 milyon Ermeni vardır. Evet, muhakkak ki hem Ermeni tarafından hem Türk tarafından zayiat olmuştur. Bu 1.5 milyon Ermeni’nin büyük bir kısmı da yurt dışına göç etmişti. Bugün Beyrut’ta, Suriye’de, İran’da, Irak’ta, ABD’de, Fransa’da bulunan Ermenilerin sayısını hesaplayın, aradaki farkı göreceksiniz. Ben ‘bir şeyler olmamıştır’ demiyorum. Ermenistan’daki soydaşlarımız da netice itibarıyla sıkıntı yaşamışlardır. Fakat bunu fazla eşelemekte fayda yok. Bunu eşeleyecek olsak, ilerimiz hep karanlık kalır, aydınlığa kavuşamayız. Muhakkak bir şeyler oldu. Ermeniler’de bir şeyler varsa Türk milletinde de zayiat var. Benim büyükbabam da bu olaylarda vefat etmiştir ama bunu fazla kurcalamaya gerek yok. Bana göre bunu soykırım olarak da nitelendirmeye gerek yok. Bu, iki çok samimi arkadaşın, çok samimi dostun arasına nifak sokuldu. Bunlar o nifaka inanarak, birbirlerini üzdüler. Bunu böyle düşünmek lazım. Olaylar olmuştur fakat her iki tarafta da zayiat vardır. 100 sene geçmiş üzerinden. Kin taşımaya gerek yok. Dünyada böyle olaylar çok olmuştur, harp de çok olmuştur, sıkıntı da çok olmuştur ama üstü kapanmıştır. Her nedense Türkiye’de, Osmanlı’da yaşayan Ermeniler ile süregiden bu olayın üstü kapatılmak istenmiyor. Niye kapatılmak istenmiyor, ben anlamıyorum.”

”Ermeniler Türkiye’de güven içinde yaşıyorlar mı?” sorusu üzerine Şirinoğlu, ”Evet, Ermeniler kendilerini Türkiye’de güven içinde hissediyorlar. Var mı, Ermenilerle ilgili bir şikayet duydunuz mu? Türkiye’de yaşayan bir Ermeni’den bir şikayet duydunuz mu? Var mı? Yok” diye konuştu.

Şirinoğlu, ”Ermenilerden bir şikayet yoksa bu tasarılar neden geçiyor. Bu sözleriniz diasporadan tepki alıyor mu?” sorusuna, ”Diasporadakiler gelsinler, uzun süredir ülkelerinden uzak olanlar gelsinler, Türkiye’deki Ermeni vakıflarının mallarını, mülklerini, okullarını ve Ermeni vatandaşlarının yaşantılarını görsünler ondan sonra karar versinler” yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan’ın Ermenistan ile imzalanan protokol sürecinde kendilerinden bir isteği olup olmadığı yönündeki soru üzerine de Şirinoğlu, ”Hayır, Sayın Başbakanımız Türkiye’de bütün vatandaşların, özellikle azınlık vatandaşlarının bütün sıkıntılarını gözlemliyor ve gereğini zaten yapıyor. Başbakanımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Şirinoğlu, ”Sayın Başbakan azınlıklarla ilgili bundan sonra yapılacaklara ilişkin bir ipucu verdi mi” sorusunu, ”Biz azınlığız ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi bizim de Sayın Başbakan’dan eksikliklerimizin tamamlanması bakımından ricada bulunma hakkımız vardır. Gereğini yapıyor” diye yanıtladı.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokoller konusunda umutlu olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de Şirinoğlu, ”Ben umutluyum çünkü zannediyorum ki hem Ermenistan hem Türkiye geçmişten ders alacaktır. Aynı hatalar tekrarlanmayacaktır. Süratle bu iş bitecektir. Ben o umuttayım” dedi.