Başbakan eylemcisinden ilginç açıklama

Cumartesi günü Mersin'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tartışan ve bir anda Türkiye'nin gündemine oturan çiftçi Kemal Öncel, "Başbakan'ın çiftçiye müjdeyle geldiğini bilseydim bu eylemi yapmazdım" dedi.

Başbakan Erdoğan tarafından çiftçiye verilen desteğin kendisi tarafından bilinmemesinin gelişmelerin başlangıcı olduğunu düşündüğünü belirten Öncel, “Oradaki üslubumun hatalı olduğunu düşünüyorum. Bunun için Başbakanımızın ellerinden öpüyorum. O benim bir büyüğüm” şeklinde konuştu.

Çiftçi Kemal Öncel, Mersin Merkeze bağlı Kuyuluk beldesindeki evininde içinde bulunduğu narenciye bahçesinde basın toplantısı düzenledi. Bir çiftçi olarak Başbakan’a çiftçilerin içinde bulunduğu durumu anlatmak için eylemini yaptığına dikkat çeken Öncel, gelişmelerin bu boyuta taşınacağından haberdar olmadığını ve bu boyuta da taşınacağını düşünemediğini kaydetti.

Kendisinin bu mücadelesinde ne ziraat odası başkanının ne de siyasi parti genel başkanlarının konuşmaya hiç hakkı olmadığını ifade eden Öncel şöyle devam etti: “Siyasi parti temsilcileri bu güne kadar neden dertlerimizi dinleyipte soruna çare bulunması konusunda girişimde bulunmadılar. Bunun için onların konuşmaya hakkı yok. Üzerimden siyasi rant elde etmelerine müsaade etmeyeceğim. Başbakan’a üslubumun yanlış olduğunu düşünüyorum. Kendisinin de hakkını teslim etmek istiyorum. Gördüğüm kadar Sayın Başbakanımız bu şekildeki bir tenkidi hak etmiyor. Ben bu mücadelemde hiçbir siyasi partinin gölgesinde dahi olmadım. Şerefimle ayaktayım. Görüşlerimi bağımsız bir şekilde kamuoyuna arz ediyorum.”

Gazetecilerin “Başbakan’dan özür mü diliyorsunuz?” şeklindeki sorusuna ise Çiftçi Kemal Öncel “Özür farklı bir kelimedir. Ben de hata yapmadım. Başbakan da hata yapmadı. Sadece başbakanın sinirli bir ortamda olduğunu düşünüyorum. Çünkü medyadan izlediğim kadarıyla sinirli bir ortamda yoğun bir çalışma ortamında görüyorum. Benim de üslubumun onu tahrik ettiğini düşünüyorum” diye cevap verdi.