‘Başbakan Franc Müller marka saatini gizledi’

CHP İzmir Milletvekli Erdal Karademir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'devlet ormanından açma yaparak gecekondu inşa ettiği' gerekçesiyle yargılandığını ve 10 aylık hapis cezasına çarptırıldığını belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan Erdal Karademir, Başbakan’ın internette açıkladığı mal varlığında Üsküdar’da oturduğu evinin yer almadığını hatırlatarak, sözkonusu evin 29 ortaklı parsel üzerine kaçak inşa edilen bir villa olduğunu kaydetti. Sözkonusu villanın Erdoğan’ın ağabeyi Mustafa Erdoğan’ın üzerine kayıtlı olarak göründüğünü dile getiren Karademir, bu durumda Başbakan Erdoğan’ın sözkonusu evde kiracı olarak oturduğunun anlaşıldığını belirtti. Ağabey Mustafa Erdoğan’ın bir kira geliri beyan etmesi ve deftarlığa gelir beyanında bulunması gerektiğini savunan Karademir, aksi takdirde vergi kaybı nedeniyle Mustafa Erdoğan hakkında işlem yapılması gerektiğini ileri sürdü.

İstanbul Defterdarlığı’nın, sözkonusu evle ilgili kira geliri incelemesi yapıp yapmadığına dikkat çeken Karademir, “Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakan’ın ödediği kira gelirinden vergi alınıp alınmadığı hakkında bir bilgiye sahip midir? Eğer kira ödenmiyorsa bedava oturmanın yasal dayanağı nedir? Kamuoyu bu konularda Başbakan’dan açıklama bekliyor” şeklinde konuştu.

Başbakan’ın yıllar önce Sultanbeyli’de yaptırdığı kaçak villanın akıbetinin belli olmadığını savunan Erdal Karademir, Erdoğan’ın 1986 yılında Sultanbeyli Şalgamlı bölesinde ‘Orman arazisi içinde kaçak villa yaptırmak’ suçundan Kaltal 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını ve ‘devlet ormanından açma yaparak gecekondu inşa ettiği’ gerekçesiyle 10 aylık hapis cezasına çarptırıldığını kaydetti. Bu cezanın önce paraya çevrildiğini, ardından da 17 Mart 1998 tarihinde adli sicil kaydından çıkarıldığını vurgulayan Erdal Karademir, “Türkiye’de orman arazisine gecekondu yapan ilk Başbakan’ın Recep Tayyip Erdoğan olduğu ortaya çıkmıştır. AKP’nin orman alanı dışına çıkarılan yerleri ifade eden 2B neden bu kadar hassas olduğu ortaya çıkmıştır” dedi. Erdoğan’ın, on aylık hapis cezası aldığı Sultanbeyli’deki kaçak villasını mal varlığında göstermediğini ifade eden Karademir, “Bu kaçak yapı satıldı mı?, Satıldıysa kime kaç YTL’ye satıldı? Satılmadıysa bu villa buharlaştı mı?” diye konuştu.

Başbakan’ın açıkladığı mal varlığında 18- 20 bin dolar değerindeki Franc Müller marka saatini de gizlediğini ifade eden Erdal Karademir, daha önce gazetelerde fotoğrafıyla birlikte yayınlanan bu saattin bugünkü değerinin 30- 35 bin YTL olduğunu söyledi. Bu saattin mal beyanının ‘muhtelif takılar’ bölünde yer almadığını vurgulayan Karademir, Başbakan’ın İstanbul ve Rize’deki iki arsasına 50 bin YTL değer biçerken 35 bin YTL’lik saati saklamasının çelişki olduğunu belirtti.