Başbakan gitti iş yeri yıkıldı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sesini duyurmaya çalışan bir vatandaşın işyeri, Başbakan gittikten iki gün sonra Erdemli Belediyesi tarafından görüntü kirliliği gerekçe gösterilerek yıkıldı.

İki kız çocuğu ve hanımı ile yıkıma bir süre direnmeye çalışan Ömer Akgül, yıkıma engel olamadı. Ömer Akgül, belediye yıkım ekiplerine üzerine ispirto dökerek yakacağını söyleyerek direnmeye çalıştı. Fakat başarılı olamadı. Başbakan Erdoğan’a sesini duyurmak için başına böyle bir olay geldiğini ileri süren Akgül, “Hiçbir siyasi görüşümüz yok. Çocuklarıma ekmek parası kazanmaktan başka bir amacım yok. Başbakanımız Erdoğan’a da sadece sesimi duyurmak için bağırdım. Fakat başarılı olamadım. Korumalar beni oradan uzaklaştırdı. Bu yaptığım protestodan sonra işyerim yıkıldı.” dedi.

Hanımı Döndü ve kızları Gülcan ve Ayşegül ile birlikte kendini yaptığı kulübenin içine kilitleyen Ömer Akgül ile belediye yetkilileri arasında sert tartışmalar yaşandı. Belediye yetkilileri izin verdiği için işyerini yaptıklarını belirten Döndü Akgül, daha sonra belediye aracı ile belediyeye götürüldü. Erdemli Belediye Başkanı Musa Mutlu ile görüşen Döndü Akgül’ün gelmesinin ardından içeriden çıkan Akgül ailesi mallarını toplamasının ardından işyeri gece yıkıldı. Döndü Akgül, yıkıma daha fazla direnemediklerini ifade etti. Ömer Akgül, belediyeyi dava edeceğini kaydetti.

Görüntü kirliliği nedeni ile D-400 üzerindeki barakaları temizlemeye başladıklarını iddia eden Erdemli Belediye Başkanı Musa Mutlu, “Başbakanımız toplu konut alanına giderken görüntü kirliliği görmesini istemedik. Günler öncesinden işyerini tahliye etmesini istedik. Fakat yine de Başbakana bağırarak sesini duyurmaya çalıştı. Bu demokratik hakkıdır.” dedi.

Erdemli Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü tarafından 3 Şubat 2006 tarihinde Ömer Akgül’e gönderilen tahliye yazısında, “Akdeniz Mahallesi Güzeloluk Caddesi üzerinde işletmekte olduğumuz kavak şatış işletmesi görüntü kirliliğine yol açmaktadır. 11 Şubat 2006 tarihinde sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan çeşitli inceleme ve temel atma törenleri amacıyla ilçemize geleceğinden dolayı görüntü kirliliğine yol açan yerlerin tahliye edilip kaldırılması gerekmektedir. Bu nedenle bahse konu yerdeki kavak satış işletmenizi 3 gün içinde tahliye ederek kaldırmanız gerekmektedir.” ifadelerine yer verilmişti.