‘Başbakan her yerde İzmir’i anlatıyor’

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, hükümetin EXPO kanunu hazırlığına hızla devam ettiğini ifade ederek, 15 Nisan 2006'da resmî başvuruyu yapacağını açıkladı.

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) EXPO için düzenlediği İspanya gezisine katılan Tekelioğlu, AK Parti İzmir Gençlik Kolları’nın www. akgenc.org adresli internet sitesine yaptığı özel açıklamada, hükümetin İzmir’in adaylığına büyük önem verdiğini belirterek, 2008 yılında açıklanacak sonuçlarda İzmir’in tercih edileceğine inandığını söyledi.

EXPO ile ilgili kulislerin hükümetler nezdinde yapıldığına dikkat çeken Mehmet Tekelioğlu, “Onun içinde Sayın Başbakanımız da, Sayın Dışişleri Bakanımız da ve Sayın Bakanlarımız da, gittikleri her ülkede, yaptıkları her yurt dışı ziyaretinde İzmir’i anlatıyorlar. İzmir’in EXPO adaylığını konuşuyorlar. İzmir’in ve Türkiye’nin desteklenmesi konusunda muhataplarıyla kulisler yapıyor, talepte bulunuyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

EXPO için yürütülen resmi temaslarda tek muhatabın hükümet olduğuna dikkat çeken Tekelioğlu, “2008’de İzmir’in EXPO adaylığının kesinleşmesi için büyük mücadele veriliyor. Ancak bununla ilgili müracaat bu yıl yapılcak. Nisan 2006’da müracaat dilekçesi verilecek. Bu işin doğrudan tarafı hükümetlerdir. Ne yerel yönetimlerdir, ne de başka bir kuruluştur. Yani hükümetlerin sorumluluğu altında bu işler gerçekleşiyor. Ama İzmir olarak biz bunu bütünüyle kucaklamak durumundayız. Hazırlıkları eksiksiz yapmak durumundayız. İzmir’de belediyesi de, il özel idaresi de, sivil toplum kuruluşları da bu girişimi sahiplenmektedir. Bu çok sevindirici bir durumdur. Ancak sahiplenmenin çerçevesi kanunla belirlenecektir. 2006 yılının nisan ayında verilecek olan müracaat dilekçesi hükümetin imzaladığı bir dilekçe olacak. Dolayısıyla da bu işin doğrudan tarafı hükümet olacaktır. Bu bakımdan bununla ilgili bir kanun çıkartılması gerekiyor. Bu kanun çalışması da hükümet tarafından ciddiyetle yürütülüyor. Müracaat dilekçesini hükümet adına Dışişleri Bakanlığı verecek.” diye konuştu.