Başbakan’ın konvoyuna yumurta attığı iddia edilen öğretmen yargılanıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyuna yumurta attığı ve kendisine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan beden eğitimi öğretmeni Seçil Esmanur Erdem'in (42) yargılanmasına başlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyuna yumurta attığı ve kendisine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan beden eğitimi öğretmeni Seçil Esmanur Erdem’in (42) yargılanmasına başlandı.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki dava duruşmasında Trabzon Bedri Rahmi Eyüboğlu Orta Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni sanık Seçil Esmanur Erdem ve avukatı Arda Ciray hazır bulunurken, Başbakan Erdoğan’ın avukatı ise katılmadı. Mahkemede verdiği ifadede üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen öğretmen Erdem, “Olay günü evin mutfağında oturuyorduk. Bir gürültü duyunca balkona çıktım. Balkona çıktığımda Başbakanlık koruması olan polis memuru beni işaret etti. Ben kesinlikle Başbakan’a hakaret etmedim ve kesinlikle yumurta da atmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum.” dedi.

İfadesi alınan tanıklar ise öğretmen Erdem’in, Başbakan’a hakaret ettiğini savundu. Duruşma, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla ileri bir tarihe ertelendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere 23 Kasım 2013 Cuma günü akşam saatlerinde Trabzon’a gelmişti. Erdoğan’ın konvoyu havalimanından il merkezinde konaklayacağı otele giderken, Cumhuriyet Caddesi’nde koruma araçlarından birinin ön kısmına yumurta isabet etti. Olayın ardından, Trabzon Bedri Rahmi Eyüboğlu Orta Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Seçil Esmanur Erdem, cadde üzerinde bulunan bir binanın üçüncü katından attığı iddiası üzerine gözaltına alınmıştı. Karakolda alınan ifadesinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Erdem, ‘Kamu Görevlisine Görevinden Dolayı Alenen Hakaret’ suçlamasıyla dava açılmıştı. Olayın ardından Trabzon Valiliği’nce hakkında idari soruşturma da başlatılan Erdem, açığa alınmış bir süre sonra da görevine iade edilmişti.