Başbakan inanıcını koruyor

Başbakan Erdoğan, "Ekonomide belki geçen yılın büyümesi yakalanamayabilir; ama hedeflerimizi yine tutturabileceğimize inanıyorum" dedi.

Başbakan, “Büyüme rakamları 6.3 olarak açıklandı. Bu oran dalgalanmaların önüne geçebilir mi? şeklindeki soru üzerine; “Adı üzerinde dalgalanma. Süreç içerisinde bunlar zaten beklenen şöyler. Bu eğri zaman olacak yükselecek; zaman olacak düşecek. Bunlara hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi. Küresel dalgalanmalarda Türkiye’nin olumsuz etkilenmemesi için tedbirlerin alındığını dile getiren Erdoğan, “Almaya da devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Hükümet olarak piyasadaki dalgalanmaların en az zararla nasıl atlatılacağının çalışmasını yaptıklarını kaydeden Erdoğan, “Merkaz Bankası üzerine düşeni yapıyor. Diğer tüm kurum ve kuruluşlar sağ olsunlar bu dönem içerisinde üzerine düşeni yapıyor. Bunun içerisinde BDDK ve bankalar var. Konu ile ilgili tüm kitle örgütleri var. Hep birlikte elele vermek suretiyle bir dayanışma içerisindeyiz” diye konuştu.

Dün İstanbul’da gerçekleşen Yatırım Konseyi toplantısında da bu durumun net bir şekilde ortaya çıktığını belirten Erdoğan şöyle devam etti: “Yatırım Konseyi toplantısında ülkemizde yatırımı olan dünya devleri ve uluslararası noktadaki kuruluşlar -Türkiye içerde ifade edildiği durumlarda değil. Türkiye’deki gelişmeler ümit verici, herhangi bir paniğe gerek yok- demişlerdir. Bugün de büyüme ile ilgili bizim beklentimiz bu istikametteydi. Belki geçen yılın büyümesi yakalanamayabilir; ama büyümede hedeflerimizi yine tutturabileceğimize inanıyorum.”

Başbakan Erdoğan, Filistin ve Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler ile ilgili bir soru üzerine; “Konu ile ilgili yoğun trafiğin içerisindeyiz” dedi. Başbakan Erdoğan dün Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Filistin Başbakanı İsmail Haniye ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüştüğünü kaydetti. Erdoğan, “Bugün de yine bu trafiğimizi devam ettireceğiz” dedi.

Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili sorulara ise yanıt vermedi