‘Başbakan Kasımpaşalığını Danimarka’ya göstersin’

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin'de çiftçiye gösterdiği kabadayılığı, Hazreti Muhammed'e hakaret eden Danimarka'ya karşı da göstermesi gerektiğini söyledi.

Sevgi Barış ve Dostluk Düğün Salonu’nda yaklaşık bin ERDEMİR çalışanına seslenen Özbek, konuşmasının başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Özbek, Başbakan Erdoğan hiçbir siyasetçiye yakışmayan tavırlar sergilediğini anlattı. Özbek, Erdoğan’ın “Beraber yürüdük biz bu yollarda” dediği insanları azarladığını ifade etti. Özbek, Başbakan’ın Kasımpaşa’lığının sadece fakir vatandaşlara karşı olduğunu belirterek, “Birazda Amerika’ya karşı Kasımpaşalı ol. (Anamızı ağlattın) diyen çiftçiyi azarlamak kolay. Önemli olan bu Kasımpaşa’lığı yaptırım uygulayanlara karşı göstermek.” Diyerek Erdoğan’a yüklendi.

Özbek, Başbakan’a “Milli varlığımızı ayağa kaldıran bir duruş sergile, seni her zaman alkışlayalım.” şeklinde seslendi. Özbek’in Başbakan’ı eleştiren konuşması bittikten sonra salonda bulunan Erdemir işçisi, “Vur vur inlesin, hükümet dinlesin” şeklinde slogan attı. Özbek, Trabzon’da papazın öldürülmesine de değinerek, “Cinayeti o çocuğun işlediğine inanmıyorum. Bu Amerikalıların işi. Amerika Başkanı Bush, Haçlı Seferleri’ni başlatıyorum demişti. Sonra da dilim sürçtü diye düzeltmeye çalışmıştı. Aslında Haçlı Seferleri yine tırmanıyor.” şeklinde konuştu.

Hazreti Muhammed’i aşağılayan karikatürle ilgili de konuşan Özbek, şöyle devam etti: “Hükümetin bu konuda sesi çıkmıyor. Yüce Peygamberimize hakaret ediyorlar. Hükümet sessiz kalıyor. Başbakan İslami söylemlerle iktidar oldu. Mersin’de vatandaşa kabadayılığını gösteren Başbakan, aynı kabadayılığı Danimarka’ya niye göstermiyor? O bizim yüce peygamberimiz. Niye susuyorlar.”

Özbek, özelleştirilen Erdemir’de işçinin bütün haklarının korunacağını da anlattı. Özbek, OYAK yöneticileri ile görüştüklerini ve işçilerin mağdur edilmeyeceği sözünü aldıklarını ifade etti. Özbek, özelleştirme sonrası kendilerini eleştiren basına da, “yalama basın” ifadesini kullandı. Özbek’in konuşması sık sık, “Erdemir işçisi seninle gurur duyuyor” sloganıyla kesildi. Özbek, kısa tuttuğu konuşmasından sonra salondan ayrıldı.