Başbakan kim olacak?

Erdoğan Köşk'e çıkarsa, Başbakan kim olacak?

Gül, partisince dördüncüsü düzenlenen “Ak Parti İstanbul’a Hesap Veriyor” toplantısındaydı. Pek çoklarının gönlünde partinin ikinci adamı olan Gül, diğer bakanlardan farklı olarak geniş bir dinleyici kitlesine hitap etti. Dinleyenler, Dışişleri Bakanı’ndan çok geleceğin Başbakanı’na kulak verir gibiydi.
Bu görüşlere partililerin çoğu katılıyor olsa da kamera karşısına geçince diplomatik bir dil kullanmayı tercih edenler de var.

“Gül ya Başbakan ya da Cumhurbaşkanı”
Gelişmeleri dışardan izleyen gözler arasında iş dünyası hatta Vatikan temsilciliği bile var. Onlar da Gül’ü ikinci adam görüyorlar ve tam da bu nedenle Gül’ü izleyenler arasında onlar da var.
Abdullah Gül’e biçilen siyasi misyon en net ifadesini, belki de Kanal D Haber ve Haber Programları Grup Başkanı Mehmet Ali Birand’ın sözlerinde buluyor. Birand’a göre Gül ya Başbakan ya da Cumhurbaşkanı.

Süreç 16 Nisan’da başlayacak
Türkiye’nin 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görev süresi 16 Mayıs’ta sona erecek. 11’inci cumhurbaşkanının seçilmesine ilişkin takvim ise 16 Nisan’da başlayacak.
Muhalefet partileri Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ihtimaline sıcak bakmazken, başta Erdoğan olmak üzere AK parti yönetimi Cumhurbaşkanı adaylarını nisan ayından önce açıklamamak konusunda kararlı görünüyor.