‘Basbakan Kürt vatandaslari Imrali’daki terörist basi gibi görüyor’

ANKARA - Demokratik Sol Parti Genel Baskani Zeki Sezer, Türkiye'de yasayan milyonlarca Kürt vatandasin, Imrali'da yatan terörist basi ile ayni suçu islemis gibi görüldügünü söyledi.

Sölende konusan Genel Baskan Zeki Sezer, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’i Semdinli’de baslayan ve yurdun degisik bölgelerine siçrayan sorunun azinlik sorunu gibi gösterilmeye çalisildigini söyledi. Sezer, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in açiklamalarini elestirerek, “Kürt halki Imrali’da yatan bölücü basi ile ayni suçu islemis gibi görülüyor. Bölgeler arasi gelismislik düzeyindeki dengesizlikten kaynaklanan Güneydogu sorunumuz var. Son zamanlarda bütünlügümüze karsi ayaklanma girisimleri var. Basbakan Erdogan kendisini padisah zannediyor. ‘Güneydogu’da Kürt sorunu var bunu demokratik yollarla çözecegiz’ diyor. Fransadaki olaylari basörtüsü yasagina baglayip ülkedeki olaylari da yanlis anlayan bir yanlis Basbakan var. Türkiye’de milyonlarca Kürt var. Kürt vatandaslarimizin çok büyük bir bölümü ulusal birlige siki sikiya sahip çikiyor. Imrali’da yatan terörist basi ile ayni kefeye koyarak o Kürt vatandaslari terörist olarak göstermek aymazliginda bulunuyor. Bu sorun Kürt sorunu degil bu sorun Basbakan Erdogan sorunudur.” dedi.

Iktidari insanlarin inancini siyasi malzeme yapmakla suçlayan Sezer, iktidarin ülkeyi tehlikeye dogru götürdügünü savundu. Sezer, “Sayin Basbakan Fransa’da meydana gelen olaylari türban yasagina bagliyor. Bilinçsiz, beceriksiz, aymaz, kafasinin arkalarinda baska düsünceler olan Basbakani bu ülkenin basindan gönderecegiz. Terör olaylarini Basbakanligi döneminde Sayin Ecevit çözdü. O basbakana terörsüz bir ülke teslim ettik. Gün geçmiyorki bir tarafta saldiri olmasin, sehit haberleri gelmesin. Basbakan degisti ülke degisti. 1999’da Ecevit DSP Hükümetinin iktidarda oldugu dönemde terör bitmisti. 2002’de tekrar basladi. Bu beceriksiz, aymaz Basbakan’in hatasini düzeltmek için tekrar oraya geliyoruz.” diye konustu.

Sezer, “Hükümet Alevi, Bektasi vatandaslarimizi da gözden çikarmis durumda. Onlari azinlik olarak görüyor. Ama onlar bu ülkenin kurulusunda görev almis vatanadaslarimizdir. Azinlik olarak görerek devleti parçalamaya çalisiyorlar. Devletin bütünlügüne karsi gelecek her türlü hareteke karsi sahin oluruz, kartal oluruz. Hiçbir ülkede olmadigi gibi derin kültürel zenginligimizi ayrilikçi hareket olarak göstermeye çalisiyorlar. Ahmet Yesevi’den, Haci Bektastan, Yunus Emre’den, Mevlana, Atatürk ve Ecevit’ten aldigimiz isikla birligimize sahip çikariz. El uzatanin da elini kirariz.

Kibris gitti gidiyor. Ecevit hükümeti zamaninda Mehmetçigin, Kibris Türkü’nün kani ile çözülen sorun simdi ‘çözümsüzlük çözüm degil’ diye çözümsüzlüge itiliyor. Kibrisi elimizden alip Türkiye’yi üç tarafi denizlerle çevrili kara parçasi haline getirmek istiyorlar. Kibris Türklügü’ne son vermek istiyorlar. Suriye Lübnan’da bulunan askerlerini geri çekmek zorunda kaldi. Bizim Basbakan’da birgün birileri bize Kibristan askerlerini çek derler bizde çekmek zorunda kaliriz düsüncesini tasiyor. Biz oradan askerlerimizi kuzu kuzu çekmeyecegiz, Sayin Basbakan sen oradan kuzu kuzu gideceksin.” seklinde konustu.

DSP’nin kurulus yildönümü sölenini yaklasik 4 bin partili izledi. Partililer sik sik ‘Basbakan Sezer’ sloganlari atti. Basbakan Recep Tayyip Erdogan aleyhine ‘korkunun ecele faydasi yok’ sloganlari atildi.

Milletvekilligi dokunulmazliginin kaldirilmasini her firsatta istedigini söyleyen CHP Genel Baskani Deniz Baykal’i da elestiren Sezer daha sonra su görüslere yer verdi: “7 adet suç dosyasi ile Siirt’ten milletvekili adayi olmasina izin verdiginiz ve sonra basbakan yaptiginiz Erdogan’a milletvekilligi dokunulmazliklarini kaldirin diyorsunuz. Biz Erdogan’i bu suç dosyalari ile basbakan yapan ve gerçek anlamda muhalefet yapamayan Baykal’dan da bu ülkeyi kurtaracagiz. Abdulhamit sansürcüsü Basbakan’dan da Türkiye’yi kurtarmak istiyoruz. RTÜK yasasinin çikarilmasi için el ele vereip çikarmaya çalisan Baykal’dan da onun Basbakanindan da bu ülkeyi kurtaracagiz. Büyük bir uzman grubu ile toplumun her kesiminde insanlarla proje hazirliyoruz. Bugünkü iktidari tek alternatifi Demokratik Sol Parti’dir. Bu yükselisten korkanlar var ama ‘korkunun ecele faydasi yok’ Bugün iktidarda olanlarin degistik diye oy istediler. Ama onlarin laik cumhuriyet ile , Atatürkçü devlet ile kavgasi var. Bizim de onlarla kavgamiz var. DSP laikligin yaninda ama insanlarin inançlarina saygili en küçük saygida kusur göstermeyecek bir partidir. DSP hizla büyüyor iktidara yürüyor. DSP toplumun her kesimini kucaklayacaktir.”