Başbakan Kuşgribi için ‘önlemler alındı’ dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kuş gribi konusunda her türlü tedbirin alındığını belirterek, vatandaşlardan entegre tesislerde üretilen yumurta ve et tükeminde bir endişeye kapılmamaları gerektiğini söyledi.

Erdoğan, önce Doğubayazıt ve daha sonra başka illerde görülen kuş gribi hastalığının bayram sevincine gölge düşürdüğünü söyledi. Kuş gribinden dolayı hayatlarını kaybedenlere de Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyen Erdoğan, kuş gribi dolayısıyla hükümetin sözkonusu ailelerle ilgili üzerine düşeni yaptığı ve yapmaya devam edeceğini anlattı.
Erdoğan, kuş gribi hastalığının dünya için çok yönlü bir tehdit oluşturduğunu, hastalığın Türkiye’de görülmesi sonrasında Avrupa ülkeleri liderlerinin kendisini arayarak alınan tedbirleri takdir ettiklerini ve sıkıntıyı paylaşma teklifinde bulunduklarını kaydetti. Kuş gribinden en az zararla atlatmak için her türlü önlem aldıklarını vurgulayan Erdoğan, hastalığın seyri ile ilgili olarak bilgi verdi.
Başbakan Erdoğan, kanatlı hayvanlarda görülen hastalıkla ilgili bilgileri ve gelişmeleri anında kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlattı. Herhangi bir şeyin gizli kalmadığını ve böyle bir niyetin içinde olmadıklarını vurgulayan Erdoğan, şeffaf olmanın sürekli olarak gayreti içinde olduklarını, bunun kendileri için bir ilke kararı olduğunu belirtti. Erdoğan, gerek Tarım Bakanlığı’nın gerekse Sağlık Bakanlığı’nın ilk gününden itibaren gelişmeleri teyakkuz halinde takip ettiklerini, bakanlıkların her birinde kriz merkezlerinin kurulduğunu, bunların üzerinde de kriz koordinasyon merkezinin oluşturulduğunu ifade etti. Erdoğan, açık şeffat polika izlemelerinin birçok uluslararası kesimi rahatlattığını, süratle olay mahalline intikal ederek etkin bir mücadele ettiklerinin herkesin malumu olduğunu kaydetti.
Erdoğan, kuş gribinin ilk olarak görüldüğü 2005 yılı Ekim ayından itibaren uluslararası örgütlerle işbirliği içinde, 10 bin hayvanın itlaf edildiğini, alınan karantina tedbirlerinin kaldırıldığını belirtti. Hastalığın yayılmasında en önemli etkenlerden birisi olarak göçmen kuşları oduğunu kaydeden Erdoğan, hastalığın doğu sınırlarda 15 Aralık 2005 görüldüğünü, ilgili bakanlıkların hemen harekete geçerek, hayvanlardan alınan örneklerde kuş gribine rastlanınca kamuoyuna açıkladığını hatırlattı. Erdoğan, şu anda 13 ilde kuş gribi vakası, 23 ilde de şüpheli kuş gribi vakasının ortaya çıktığınnı, bugüne kadar bir milyon kanatlı hayvanın itlaf edildiğini, sahiplerine paralarının ödenmekte olduğuna işaret etti. Erdoğan, şu ana kadar 20 kişide kuş gribi vakasının tespit edildiğini, bunun 4’ünün hayatını kaybettiğini, 5’inin taburcu edildiğini, 11 kişinin tedavisinin devam ettiğini belirtti.
“TEMİN EDİLEN İLAÇLAR HEMEN BÖLGEYE GÖNDERİLDİ”
Erdoğan, Güneydoğu Asya ülkelerinde grip vakasının dünya gündeminde yer almasının ardından çalışmalara başladıklarının, Uluslararası Grip İzleme Ağı’na dahil olduklarını ve 14 ildeki bölge laboratuvarlarının alt yapısını geliştirdiklerini söyledi. Türkiye’de kuş gribinin henüz görülmediği dönemde doktorların genelge ile uyarıldığını kaydeden Erdoğan, bir milyon kutu koruyucu ilaç siparişi verdiklerini kaydetti. Erdoğan, kuş gribi için alınan 15 bin kutu ilacın vaka görülen illere hemen dağıtıldığını, 100 binin kutunun da tedarik edildiğini vurguladı.
Erdoğan, yapılan çalışmalar sonucunda, hastalığın görülmediği tarihde Doğubayazıt’a görülen vakaların hemen üst hastaneye sevk edildiğini kaydetti. Hastaların tedavilerinin hemen başlanmasına aylarca süren hazırlık çalışmalarının etkili olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü’nün olayı erken teshis ederek müdahale ettiğini bildirdi. Erdoğan, kuş gribi ile ilgili dünya kamuoyunda yanlış anlaşılmaları önlemek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü’nün Türkiye’ye davet edildiğini ve Sağlık Bakanı ile ortak basın toplantısı düzenlediğini hatırlattı. Erdoğan, devletin nerede bir ihtiyaç varsa oraya intikal ettiğini, ilaç ve personel ihtiyaçlarının hemen karşılandığını söyledi.
Başbakan Erdoğan, konunun ekonomik boyutlarının gözardı edilmemesi gerektiğini, ülkede çeşitli bölgelerde kanatlı hayvan üretimini yaparak geçimini sağlayan önemli sayıda insanın bulunduğunu söyledi. Erdoğan, şu ana kadar entegre tesislerde hastalıklarla ilgili bulguya rastlanmadığı, hastalığın açıkta yetişen kümes hayvanlarında bulaşarak yayıldığı, entegre tesislerde üretilen yumurta ve et tükeminde bir endişeye kapılmamaları gerektiğini söyledi. Beyaz et ve yumurtanın tüm insanlar için protein kaynağı olduğunu ifade eden Erdoğan, birtakım süpekülasyonlarla sektörün zarar uğratılmamasının Türkiye’nin zararına olduğunu bilinmesini istedi. Erdoğan, konuşmasında çocukların kümes hayvanlarından uzak tutulmasını istedi.
Erdoğan, kuş gribi konusunda medyaya duyarlı yayınlarından dolayı teşekkür etti.