Başbakan nasıl zengin oldu? sorusu meclisi salladı

Bu soruyu sordu, Meclis karıştı. Vekiller birbirinin üstüne yürüdü.

Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerine "Başbakan nasıl zengin oldu?" kavgası damgasını vurdu. Vekiller birbirinin üstüne yürüdü, ortalık karıştı.

Bütçe görüşmeleri sırasındaki kavga CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in sözleri ile patlak verdi. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün bütçesi üzerinde görüş belirtmek için kürsüye gelen Sevigen, önce AK Parti’lilerin sıralarının boş olmasına takıldı ve  “Cuma namazına gitmişlerdir" dedi.

BİZİM ÇOCUKLAR GABAR'A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakan çocuklarına özel imkanlar sağlandığını iddia eden Sevigen, “Başbakan’ın, Maliye Bakanı’nın, Ulaştırma Bakanı’nın oğlu, damatlar,yeğenler cirit atıyor. Türkiye’de iş kollarında nereye el atsanız hep bunlar var, başkaları yok. Yeni hükümetler yeni zenginler üretirdi, şimdi bu Hükümet kendi çocuklarını üretiyor. Bu bakan çocukları, Uludağ’a, Kartalkaya’ya, bizim çocuklarımız Cudi’ye, Gabar’a" dedi.

KAVGA ÇIKARAN SORU

Bu sözleri ile genel kuruldaki tansiyonu bir anda yükselten Sevigen ardından kavgayı başlatan şu sözleri söyledi;

– "Allah aşkına şu Tayyip Erdoğan nasıl zengin oldu. Ben çok iyi tanırım. Beraber il başkanlığı yaptık. O Refah Partisi il başkanıydı,ben DSP’nin il başkanıydım. Kendisi muhasebecilik yapardı.
Peki nasıl zengin oldu? Bir işadamı çıktı, (bir milyar doları var) dedi. Tek cevap verebildi mi belediye başkanlığı döneminde. Bir tek çivi mi çaktı. Nasıl oldu? Bir anlat bana."

 

Bu sözler üzerine AK Parti sıralarında şiddetli bir protesto ve tepki geldi. Bunun üzerine oturumu yöneten Güldal Mumcu, çalışmalara ara verdi. Ancak bu fırtınayı yatıştıramadı.

 

Genel Kurula ara verilmesinden sonra AK Parti Milletvekili Altan Karapaşaoğlu, CHP’lilerin yanına giderek tartışmaya başladı. Diğer partililer de ona katılınca gerilim yükseldi.

 

CHP milletvekili Şahin Mengü ile Karapaşaoğlu birbirlerinin üzerine yürüdü. Onları ayırmak için diğer vekiller seferber oldu…

 

AK Parti grup başkanvekili Mustafa Elitaş, "olay çıkaran sözlerin" ardından yerine oturan Mehmet Sevigen'in yanına giderek, tartıştı.
Meclis'deki gerilim uzun süre yatışmadı.