Başbakan; ‘Biz Amerika’dan da doktor ithal ederiz’

Amerika’dan da, Türki Cumhuriyetlerden de doktor ithal edebileceklerini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bilginin evrenselliğinin bunu gerektirdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan partisinin Üsküdar İlçe kongresine katıldı. Burhan Felek Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kongrede konuşan Erdoğan, ülkede yaşanılan doktor sıkıntısına dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, ”Ben Anadolu’ya uzman doktor gönderemiyorum. Anadolu’ya cerrah gönderemiyorum. Şu anda Kars’ta bir tane kardiyolog zor duruyor. Olmaz böyle şey.” İfadelerini kullandı.

Yurtdışından doktor ithal edilebileceğini daha önce açıkladığı hatırlatan Erdoğan, ”Hemen çılgına döndüler. ’Bu sistemi altüst eder’ dediler. Niye alt-üst etsin¿ Binlerce 10 binlerce hastamız yurtdışına gidiyor ona ses çıkarmıyorsun, onu kendin için zillet kabul etmiyorsun. Türkiye’ye doktor çağıracağız dememize, ’Böyle şey olmaz, olamaz’ diyorsun. Senin bu anlayışın, çağ dışı kalmış bir anlayıştır.” şeklinde konuştu. Bilginin bölgesel olamayacağına belirli bir yere mahkum edilemeyeceğine işaret eden Erdoğan, ”Bilgi evrenseldir, Biz Amerika’dan da doktor ithal ederiz Türk Cumhuriyetlerinden de doktor ithal ederiz bir başka yerden de doktor ithal ederiz. Bilginin evrenselliği bunu gerektirir.” dedi.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerine doktor gönderilemediğine işaret eden Erdoğan, bu sorunu çözmek için çaba sarfettiklerini dile getirdi. Erdoğan şunları söyledi: ”O konuşanlara söylüyorum. Varsa çözümünüz getirin. ’Özlük hakları, para’ diyorlar. Tamam da kardeşim, Türkiye’nin ekonomik imkanı ne ise, onu vereceğiz. Türki Cumhuriyetlerinde de doktor var. Orada doktorlar 50 dolar, 100 dolara çalışıyorlar. Onları niye örnek vermiyorsunuz da, bana kalkıp 10 bin 15 bin dolar maaş alan doktorları örnek veriyorsunuz¿ Bir defa herkes kendi gücüne göre hareket edecek. Biz de Türkiye’de gücümüze, şartlarımıza göre değerlendirmemizi yapıyoruz. Ona göre maaşlar belirleniyor. Biz iyidir demiyoruz. Böyle iddiamız da yok. Daha iyi olmasını gönlümüz arzu ediyor. Ama daha iyi olması için Türkiye’de dengelerin yerine oturması gerekiyor.”