Başbakan; ‘Türkiye AB’nin içinde yer almalı’

Başbakan Tayyip Erdoğan, birilerinin medeniyetler çatışması diye yola koyulduğu bir dönemde medeniyetler ittifakı gerçekleşecekse, medeniyetler ittifakının olmazsa olmaz şartının Türkiye’nin AB içinde yer alması olduğunu kaydetti.

Erdoğan, yaptıklarını ve yapmakta olduklarını, örgütün halka iyi anlatması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, ”İşte yolsuzluklar diyoruz; bunun iyi anlaşılması lazım. Bakın dikkat edin muhalefet buradan uğraşıyor. İlla ki bir kulp takacak; biliyorlar ki kendileri için herhangi bir sermaye yok. Bütün işleri şu; çamur at, tutmazsa iz bırakır. Mantık bu; bu mantıkla çalışıyorlar. Ama güneş balçıkla sıvanmaz. Bunlar atacaklar biz yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

AB’nin artık Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu ifade ettiğine dikkat çeken Erdoğan, son günlerdeki olayların Türkiye’nin bu iş için ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Erdoğan, birilerinin medeniyetler çatışması diye yola koyulduğu bir dönemde medeniyetler ittifakı gerçekleşecekse, medeniyetler ittifakının olmazsa olmaz şartının Türkiye’nin AB içinde yer alması olduğunu kaydetti.

Türkiye’yi 3 yıl gibi kısa bir zamanda 30-40 yıllık tartışmadan çıkardıklarını belirten Erdoğan, konuşmasını söyle sürdürdü; ”Halkın gücünü hisseden iradesini temsil eden yönetimimiz ülkesinin gücünü artık halkına da hissettiriyor. Biz halkımızla birlikte güçleniyoruz. Muhaliflerimizin anlamadığı anlayamayacağı şey zaten budur. Bunu anlamakta zorlanıyorlar. Başkaları kar gibi erirken AK Parti halkı ile birlikte Türkiye ile birlikte güçlenmeye devam ediyor. Kendi gücümüzü ülkenin gücünün üstüne çıkarma gibi bir iddiamız bir siyaset tarzımız olmadı asla olmayacak.”

Dış gezilerinde kendilerine bu ekonomiyi nasıl haletlikleri yolunda sorular sorulduğunu dile getiren Erdoğan, öncelikle üç ”y”yi haletliklerini söyledi. Erdoğan, ”Bunun birincisi yolsuzluk, ikincisi yoksulluk, üçüncüsü yasaklar. Biz bunu başardık.” dedi.

Yasakların son üç yılda Kopenhag Kriterleri ile ilgili yapılan düzenlemelerden sonra ciddi manada ortadan kalktığını anlatan Erdoğan, Türkiye’nin bir özgürlükler ülkesi haline geldiğini ifade etti. Erdoğan, bunu söylerken özgürlüklerin istismarına ’evet’ demeyeceklerini, bir karikatür için özgürlüklerin istismar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Duyguların esiri olunmaması gerektiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu; ”Doğruyu bulacağız; onu bulduğumuz zaman şunu bileceğiz ki Türkiye istikrarsızlıktan, siyasi zaaflardan, aynı ufka bakamayan, yamalı paçalı, hani geçmişte nasıl koalisyonlar vardı; ha onlardan bundan sonra bunlardan kurtulmamız lazım. Birileri çıkmış şunu söylüyor efendim diyor; Türkiye’de koalisyon kültürünün oluşması lazım. Bu ülke koalisyonları yaşadı da ama birşey alamadı. Bakıyorsun maalesef ne zaman koalisyon oldu Türkiye geri gidiyor. Ne zaman tek parti iktidar oldu kendini toparlamaya başlıyor. Türkiye yine kendini toparlamaya başladı. Bunlar diyor ki koalisyon kültürüne alışmalıyız. Niye; güçlerini biliyorlar. Millet nezdindeki yerlerini biliyorlar. Bu sefer bu barajı biraz aşağıya indirin diyorlar. Ya bu barajı biz koymadık. Bu barajı Allah (cc) rahmet etsin Özal, durumu sağlama almak için getirdi, bu barajı koydu. Fakat rahmetlinin partisi ondan sonra barajın altında kaldı. Tabii çırpınıyorlar; ne yapalım ne edelim diye.”