Başbakan sert konuştu korkuttu

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Kuzey Irak'a yapılacak operasyonun kararını biz veririz" dedi.

Erdoğan, Kuzey Irak’a yapılabilecek bir operasyona Türkiye’nin karar vereceğine dikkat çekti. Erdoğan, “Bunun kararını sayın büyükelçi veya büyükelçiler veremez. Bu kararı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, yetkili kurumları verir. Kararı biz veririz ve uygularız” dedi.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katılan Başbakan Erdoğan, toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Recep Tayyip Erdoğan, ABD Büyükelçisi Ross Wilson’un Türkiye’nin Kuzey Irak’a yapacağı olası askeri müdahale konusundaki açıklamalarını gazetelerden okuduğunu belirterek, “Eğer doğru ise çok çok yanlış bir açıklama. Bunun kararını sayın büyükelçi veya büyükelçiler veremez. Bu kararı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, yetkili kurumları verir. Kararı biz veririz ve uygularız. Ama nedir! İlgili olan ülkeler varsa arzu ederiz ki bunu ilgili ülkelerle beraber çözelim.” diye konuştu. ABD Başkanı Bush ile bu konuyu görüşüp görüşmediği yönündeki soruya Erdoğan, “Görüşme yaptık, yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde cevap verdi.

Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik yapacağı operasyonla ilgili çalışmaların ne zaman sona ereceği yönündeki soruya ise Erdoğan, “Biz ülkemizin içinde teröre yönelik çalışmaları hiçbir zaman bırakmadık. Bunun stratejisi, taktikleri her zaman değişecektir. Bu kısa süreli bir mücadele değildir. Bu uzun soluklu bir mücadeledir. Bu mücadale kararlı bir şekilde azimle, gerektiği yerde gerektiği şekilde yapılacaktır. Konuyla ilgili bütün güvenlik birimleri çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemizin huzurunu tehdit eden unsurlara bizim kalkıp da seyirci kalmamız mümkün değil.” diye cevap verdi.