‘Başbakan sinirlerine hakim değil’

Anavatan Partisi Bitlis Milletvekili Edip Safder Gaydalı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışışleri Bakanı Abdullah Gül'ün, işler iyi gitmediği için sinirlerine hakim olamadıklarını ve sağ sola çatmaya başladıklarını ileri sürdü.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Edip Safter Gaydalı, geçmişte de işler iyi gitmediği zaman basına çatan siyasilerin bulunduğunu ancak Başbakan Erdoğan’ın bunun dozunu iyi ayarlayamadığını söyledi. Erdoğan’ın sinirlerine hakim olamadığını savunan Gaydalı, ”Başbakan, konuşmalarına özen göstermeli, dozunu iyi ayarlamalıdır. Her uzatılan mikrofona demeç vermesi, hata yapmasına neden oluyor. 3.5 yılda bir şey yapamayan hükümet ve Başbakan, sinirlerine hakim olamaz duruma gelmiştir” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında yapılan haberlere ilişkin olarak, “Basın bunları bazı şeylerin karşılığında yapıyor” şeklindeki sözlerini hatırlatan Edip Safter Gaydalı, “Başbakan’ın sözlerini tersten okursak, hükümetin lehinde yazan gazeteler de, belli şeylerin karşılığında hükümetin lehine yazıyor demektir” şeklinde konuştu.

Hükümetin sağlık sorununda yaşanan sıkıntıları aşmak için gündeme getirdiği ‘ithal doktor’ fikrine karşı çıkan Gaydalı, ”İthal doktor, muz ithal etmeye benzemez” dedi.

Doğu illerinde uzman hekim sıkıntısı bulunduğunu ancak bunun hükümetin yanlış politikalarından kaynaklandığını savunan Edip Safter Gaydalı, ”Hükümet, yanlışlarını bir an önce düzeltmelidir. Çare ithal doktor getirmek de değildir. Bu uygulama, iktidarı ileride başka işler yapmaya mecbur bırakabilir” diye konuştu.

Gaydalı, hükümetin ithal sevdasının sürmesi halinde Başbakan, ‘dostum’ dediği Berlusconi’nin de yönetici olarak ithal edilebileceğini ileri sürdü.

Bir gazetecinin, CHP’nin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında vermeyi düşündüğü gensoruda Anavatan Partisi’nin tavrının ne olacağını sorması üzerine Gaydalı, ”Türkiye siyaseti, Unakıtan’ı sırtında taşıyamıyor. Konuyla ilgili yapılması gerekenler muhalefetin değil, Unakıtan’ın işidir” ifadesini kullandı.