Başbakan tabutu omuzladı

Belediye başkanı Hayati İncekul, Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle’nin de içinde bulunduğu makam aracı ile geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitiren Merzifon Belediye Başkanı Hayati İncekul, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların da katıldığı cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.
Merzifon Belediye Başkanı Hayati İncekul’un cenazesinin getirildiği Dönertaş Camii’nde kılınan ikindi namazından sonra cami önünden geçen Cumhuriyet Caddesi’nde cenaze namazı kılındı. Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Amasya Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Çorum Valisi Hüseyin Poroy, AK Parti Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa ile bazı AK Parti milletvekilleri, belediye başkanları, çeşitli kuruluşların temsilcileri ile binlerce vatandaş cadde üzerinde saf tuttu. Başbakan Erdoğan, cenaze namazını Hayati İncekul’un babası Selahattin İncekul ve 15 yaşındaki oğlu Buğra İncekul ile yan yana kıldı.

Amasya İl Müftüsü Selami Emen tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, kazadan derin üzüntü duyduğunu belirterek Türk milletine, İncekul’un yakınlarına ve Merzifonlulara başsağlığı dileğinde bulundu.

Hayati İncekul’un kendini halka adamış biri olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, kazada yaralananlar olduğunu da hatırlatarak, “Rabbim onlara da şifalar versin” dedi.

Erdoğan, ölümün Allah’tan olduğunu belirterek, “Bu yolculuk uzun bir yolculuk. Nerede, kimi, nasıl yakalayacağı belli değil. Bu nedenle fazla söze gerek yok. En büyük nasihat burada ve bundan dersler çıkarmamız lazım. Bundan nasihatımızı almamız lazım. Biz, Allah’tan geldik, Allah’a döneceğiz ve şu anda da bu emrin gereği yerine geliyor. Üzüntümüz büyük” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Başbakan Erdoğan, beraberindekiler ile birlikte bir müddet tabutu omzunda taşıdı. Tabutun cenaze aracına konulmasının ardından Başbakan Erdoğan, geniş güvenlik önlemleri altında cenaze aracının arkasında Merzifon İlçe Mezarlığı’na kadar yürüdü. Burada defin işleminin sonuna kadar bekleyen Erdoğan, cenaze toprağa verildikten sonra mezara toprak attı. Erdoğan, daha sonra Belediye Kültür Merkezine geçerek İncekul’un ailesine taziyede bulundu.