Başbakan Tayyip Erdoğan Mesut Yılmaz’a yüklendi

Başbakan Erdoğan Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a yüklendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize bağımsız milletvekili adayı eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz ile sürtüşmek istemediğini belirterek “Ben iki hemşehri birbiriyle sürtüşsün istemem. Başbakan, bakan olduğu günlerde İstanbul’a belediye başkanlığı yaptım. Ama o benim başkanlığımdan rahatsız olmuştu. Bir gazetede ‘Erdoğan’ın başına bela olacağım’ demiş. Sayın Yılmaz her yerin bela olsa ne yazar. Sen önce 1984’ten bu yana Rize’de ne yaptın bunun hesabını ver” dedi.

54. mitingini memleketi Rize’de gerçekleştiren Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda konuşma yapacağı platforma eşi Emine Erdoğan, Ekonomiden
Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Bayındırlık Bakanı Faruk Özak ile birlikte çıktı. Erdoğan, konuşmasına başlamadan önce halka karanfil attı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının başında Rize’nin ve Rizeli’nin sadakatinden emin olduğunu belirterek, başbakanlığını Rizeli’ye emanet etmek için Rize’ye geldiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “Rize’ye ne kadar bağlı olduğumuzu sizler biliyorsunuz. Rize benim baba ocağım, öz yurdum. Bitmez tükenmez sevdam. Ülkeme hizmet etmenin mücadelesini vermeye devam ediyorum. Hayatımın her safhasında bu cennet kenttin sadakatini arkamda hissettim. Sizin hayır dualarınız, sizin desteğiniz sayesinde hamdolsun Türkiye bu günleri gördü. Haramzadeler gitti, adalet ve merhamet geldi. Hortumcular gitti, Rize’nin tüm köylerine yol ve su geldi. Bu yıl sonuna kadar yolu olmayan, suyu olmayan köy kalmayacak. Enflasyon devalüasyon gitti; büyüme, kalkınma ve adalet geldi. Bütün bunları sizinle birlikte yaptık. Başbakan olarak ben Rize’ye 13 defa geldim. Herhalde ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Bu 14. gelişim. Hiçbir zaman Rize’ye eli boş gelip, eli boş dönmedim. Başkaları gibi otellerde başkalarının evinde kalmadım. Kendi evimde kaldım. Esasında gönlüm her zaman burada. Makaslı, keşanları ile çaylıklarda alın teri döken analar, yıllar yılı evlatlarını gurbete gönderen hemşehrilerim, işte bir evladınız geldi. Sizler de ‘evladınız’ diye çaylıkları bırakıp buraya geldiniz. Ben başbakanlığımı, kendimi size emanet etmeye geldim” dedi.

Başbakan Erdoğan, bir vatandaşın, “Baykal’dan bahset” demesi üzerine, Baykal’ın pazartesi günü Rodos’a yüzmeye başlayacağını belirterek, “Rize’de Baykal var mı? Niye konuşacağız. Onu zaten Rizeli halletmiş. Pazartesi Rodos’a yüzmeye başlayacak. Şimdiden başla geç kalırsın yoksa” diye konuştu.

Konuşmasının büyük bölümünde eski Başbakanlardan Rize bağımsız milletvekili adayı Mesut Yılmaz’ı eleştiren Erdoğan, “Biz diğerlerinin yaptığını yapmadık. Ben Siirt milletvekiliydim, ama Rize ile daha çok ilgilendim. Ama Türkiye’nin tüm illerine yüklendim. En az gittiğim ile iki kez gittim. Başbakanlık Ankara’dan yapılmaz. Başbakan dertli olan insanların işidir. Kalkacaksın 1984’den itibaren milletvekili olacaksın, her dönemde bir Özal gibi merhum başbakanla aynı kabinede olacaksın, Özal gibi bir cumhurbaşkanının yanında başbakan olacaksın, Rize’yi kasaba gibi bırakacaksın. Ben iki hemşehri birbiriyle sürtüşsün istemem. Başbakan, bakan olduğu günlerde İstanbul’a belediye başkanlığı yaptım. Ama o benim başkanlığımdan rahatsız olmuştu. Bir gazetede ‘Erdoğan’ın başına bela olacağım’ demiş. Sayın Yılmaz her yerin bela olsa ne yazar. Sen önce 1984’ten bu yana Rize’de ne yaptın bunun hesabını ver. Her attığın adım olduğu yerde kaldı. Ben Rize’de bunu başladım bitirdim de. Milleti aldatıyorsun, yalan konuşuyorsun. ‘Karadeniz Sahil Yolu’nun yüzde 55’ini ben bitirdim’ diyor. Olmaz çok ayıp. Bütün rakamlar elimdedir. Yüzde 35’ini yapmışlardı. Kalan yüzde 65’i biz sözümüzde durduk mu bitirdik mi mesele bu. Bir siyasetçi söz verdimi sözünü yerine getirecek. Aldatan olmayacağız. Biz Ferhat’ız. Şirin kim millet. Biz millete aşığız. Onun için dağları deldik. Bu yolları açtık” şeklinde konuştu.

“3 KASIM’DA SÜRGÜN YİYENLER YİNE SAHNEDE”

Konuşmasında MHP-CHP ittifakını da değerlendiren Başbakan Erdoğan,
şunları söyledi: “Türkiye ‘de gücümüze güç katarak iktidara yürüyoruz. 48 saat sonra herkesin hesabın önüne gelmeye başlayacak. Türkiye bütün gücünü AK Parti ile birleştirecek. Gücümüzü bölmeyeceğiz. 3 Kasım gibi tasfiye olacak. 3 Kasım’da sürgün yemişlerdi. Bir sürgün yiyende bizim hemşehrimizdi. Buna tahammül edemedi. Sürgün yediği halde gitti, sağa sola dolaştı, yine geldi. Millete rağmen daha seçim olamadan ittifak arayışına girip ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Şimdi CHP-MHP ile koalisyon kuracakmış. Onların da akıbetini göreceksiniz. Madem aranızda su sızmıyordu niye Türkiye’nin yıllarını çaldınız? DSP-MHP-ANAP niye yürütemediniz? DSP paramparça oldu. MHP barajın altında kaldı. ANAP gibi bir parti seçime giremeyecek hale geldi. Ağar ve Mumcu, Özal’ın son miras yedisi veya yedicisi, Mumcu kendisini derin ve karanlık sulara attı. Sözde ittifak balonu patladı. Benim hemşehrim de kenardan kendine rol çıkardı. Bir yol bulup çıkamayınca ortada kaldı. Biraz dolaştı. Çaresizlikten Rize’ye sığındı. Rize’nin limanı dalgaları seni kabul etmez. Bunca yıl bakanlık, başbakanlık, parti genel başkanlığını bırakacaksın, ondan sonra partine dönmek isteyeceksen, seni üye olarak bile kabul etmeyecekler hale bak. Siyaset kolay iş değil. Yan gelip yatanların yapacağı iş değil. Desteksiz atanların yapacağı iş değil. Yüreğinden millet sevdası olmayanların halka hizmeti Hakk’a hizmet saymayanların yapacağı bir iş değil. Maske ile milletin önüne çıkmayacaksınız. Millet sizin gözünüzde bir ışık göreceksiniz. Bu adam beni yolda bırakmaz diyecek millet. Yolunu şaşıranın izinden gitmeyiz. Siyasetçi ise bu millet seni sırtında taşımayacak. Millete efendilik olmaz. Birde çıkıp ‘AK Parti Rize’ye bir şey yapmadı’ diyeceksin. Şimdi ben buna ne diyeyim. Şu Rize’ye AK Parti’nin vurduğu damgayı sağır sultan biliyor. Sende göz var, görmüyorsun, kulak var duymuyorsun. Şimdi gireceksin parlamentoya ‘sağı toparlayayım’ diyorsun. Sen kimsin? Başbakan olarak, siyasi parti genel başkanı olarak yapamadın. Bağımsız koltuğuna oturup mu
yapacaksın?”

“MESUT YILMAZ BENİ OTEL ODASINDA DİNLİYORDUR”

Eski Başbakan Rize bağımsız milletvekili adayı Mesut Yılmaz’ın Turgut Özal’ın mirasyedicisi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Merhum Özal yüzde 36 ile ANAP’ı geride kalanlara bıraktı. Mesut Yılmaz’ın eline altın bir fırsat geçti. Mesut Yılmaz, beni bir otel odasında dinliyordur. Tek başına bir iktidarı alıp koalisyona mahkum ettin. Daha ilk seçimde yüzde 36’dan yüzde 24’e indirdin. Bu dönemde Rize sana 3 milletvekili verdi. İkinci seçiminde yüzde 19 oy aldın. Rize yine sana 3 milletvekili verdi. Üçüncü seçiminde yüzde 13’e düştü. Rize sana bu kez 2 milletvekili verdi. Geldik 3 Kasım’a yüzde 5 oy aldı. Siyasetten tasfiye, siyasetten çekildin. Tam 19 yıl bu milletin sana verdiği bütün kozları kullandın. Poker değil, bu siyaset ve akıl işi. Pokerin kuralarını millet koymuyor ama siyasetin kurallarını millet koyuyor. Şimdi 22 Temmuz seçimlerinde Rize’de oy istiyorsun. Ne diyor ‘ben Rizeliyim’ diyor. Siyasete çeyrek asır geçirdin eski arkadaşların nerede? ANAP seçime giremedi, rahmetli Özal’ın kemiklerini sızlattınız. Mesut Bey, şurada yaptıklarınızı doğru anlatsaydın, bizim yaptıklarımızı doğru anlatsaydın bende bu konuşmayı yapmasaydım. Bu beyefendiler burunlarından kıl aldırmıyorlar. Benim milletim, gururu kibri kaldırmaz” dedi.

Başbakan Erdoğan, eski genel başkanı Necmettin Erbakan’ı da isim vermeden eleştirerek, “Bazıları cennette arazi parselliyor. Bazıları da insanları cehenneme gönderiyor. Allah kimseye böyle bir yetenek vermemiştir. Rizeli bu konuda ariftir. Arife tarif gerekmez” açıklamasını yaptı. Başbakan Erdoğan’ın yaklaşık 1.5 saat süren konuşması sık sık partililerin alkış ve tezahüratları ile kesildi. Erdoğan, konuşmasını tamamladıktan sonra televizyon programlarına katılmak üzere Rize’nin Güneysu ilçesi Merkez Mahallesi’nde bulunan evine hareket etti.