Başbakan Tayyip Erdoğan şehit aileleri ile buluştu

Başbakan Erdoğan, Eskişehir'deki şehit aileleriyle, Anemon Otel'de yemekte bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, dünyanın hiçbir yerinde askerine ”Mehmetçik” diyen başka bir ülke bulunmadığını belirterek, ”Mehmetçik sadece bizde var. Neden bizim askerimize Mehmetçik denmiş. Küçük Muhammed anlamına ‘Mehmetçik’ denmiş ve bu Osmanlı’da ifade biraz daha farklı hale getirilerek Mehmetçik anlamıyla zirve yapmış” diye konuştu. Bunun için de Mehmetçiğin askere giderken farklı uğurlandığını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Biliyorsunuz, biz iki yerde kına yakarız. Bir, düğün öncesi, iki, yavrumuzu askere gönderirken. Bu bizim, bu işe ne kadar önem verdiğimizin de ayrıca bir ifadesidir. Şehitlerimizin bize bıraktığı en büyük emanet vatandır. En büyük değer vatandır, bağımsızlıktır. Milletimizin hak ve hukukunu korumaktır. Ayrıca şehitlerimizin anne, baba, kardeş, eş ve çocukları da şehitlerimizin bizlere emanetidir. Milletimize bıraktıkları ortak emanetlerdir.

Bizim kültürümüzde emanet kavramı da çok önemli yer tutmaktadır. Emanete ihanet etmemeyi, emanete sadakatle sahip çıkmayı, buna özen göstermeyi en büyük değerlerimizden biri olarak kabul ediyoruz. Şehitlerimiz de, bu aziz emaneti, bu milletin namusunu, izzetini, şerefini korumak için canlarını feda eden kahramanlarımızdır. Bu vesileyle bütün askerlerimizi, bütün Mehmetçiklerimizi, bütün polislerimizi şükran ve rahmetle yad ediyoruz.”

-”ŞEHİTLERİMİZİN YAKTIĞI MEŞALE HİÇ SÖNMEYECEK”

Erdoğan, ülkenin birlik ve bütünlüğünü korumak için can ve kan veren aziz şehitlerin emanetleri olan ailelerin de çok değerli olduklarını ifade ederek, ”Sizlerin memnuniyetini sağlayabilmek şüphesiz ki en büyük arzumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti aydınlık bir geleceğe doğru adım adım ilerliyor. Ülkemizin medeniyet yolculuğunda bizim en büyük ilham kaynağımız şehitlerimizdir” dedi. Erdoğan, şöyle konuştu:

”Çünkü, aşk, cesaret ve fedakarlık duyguları vatana ve millete hizmet etmenin olmazsa olmaz hasletleridir. Hükümetimiz daima ama daima bize bu vatanı emanet bırakan yüce ruhlara layık olma çabasında oldu. Bundan sonra da aynı istikamette yürümeye devam edeceğiz. Bu ülke, vatan ve millet için, istiklal mücadelesi verenler ile istikbal mücadelesi verenler, aynı ruh ve mana etrafında yürüyenlerdir. Bütün çabalarımız bunun içindir. Emin olunuz ki Türkiye’nin medeniyet atılımının, özellikle bunu söylüyorum, o yolunu aydınlatan şehitlerimizin yaktığı o hiç sönmeyecek olan meşaledir.

Dün şehitlerimiz ve gazilerimiz Gelibolu’da, Yemen’de, Sarıkamış’ta Dumlupınar’da, Sakarya’da, Kahramanmaraş’ta, Gaziantep’te bu milletin istiklal mücadelesini verdiler. Bize muhteşem bir vatan bıraktılar. Bugün de barışın, adaletin, merhametin, özgürlüğün istiklali için aynı çizgide mücadele veriyoruz. Cumhuriyetimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği üzere, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek için canla, başla çalışıyoruz, çalışacağız.”

Sorunların bulunduğunu, ancak bunların hiçbirinin çözümsüz olmadığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

”Bugün, dünden daha iyiyiz, Allah’ın izniyle yarın bugünden daha iyi olacağız. Bu aziz milletin başı asla önüne eğilmeyecektir. Bu ülke bütün ihanet odaklarına rağmen birlik iklimini bozmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacaktır. Bu inancı paylaşan 70 milyon vatan evladı bütün fitneleri boşa çıkaracak, bütün oyunları bozacak güçtedir.

Bu milletin evlatları, şehitlerimizin mirasını aynı ruh ve inançla taşımaya her zaman devam edeceklerdir. Evlatlarımızın bize bıraktığı ve başka hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak şeref payesi budur. Bu şerefe layık olmak en büyük idealimizdir.”

Şehit ailelerine, ”Bize karamsarlık yasaklanmıştır. Bize umutsuzluk yoktur. Bundan dolayı müsterih olunuz” diye hitap eden Başbakan Erdoğan, ”Özellikle Türkiye her zamankinden büyük, her zamankinden güçlü bir ülkedir” dedi.

Hükümet olarak devletin ve milletin gücüne güç katmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Erdoğan, ”Her ülke gibi bizi destekleyen dostlarımız olduğu gibi, yolumuzu kesmek, ilerleyişimizi durdurmak isteyen içeride ve dışarıda maalesef farklı düşüncede olanlar da olabilir. Bizler, barışı, sevgiyi, diyaloğu ve hoşgörüyü diri tutmanın gayreti içerisindeyiz. Türkiye, vatandaşlarının sahip olduğu birlik ve beraberlik kuvvetiyle her türlü hileyi, şiddeti, terörü bertaraf edecek, her türlü tuzağı da bozacaktır” şeklinde konuştu.

”TERÖR ÖRGÜTÜ GİDEREK YALNIZLAŞTI”-

Terörle mücadelede çok kritik bir noktaya ulaşıldığını belirten Erdoğan, çok yönlü olarak yürütülen çalışmaların her geçen gün meyvesini verdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

”Terör örgütü giderek yalnızlaşmaktadır. Sadece Türkiye’de değil dünyada da yalnızlaşmaktadır. Dün yanında olanlar içeride ve dışarıda da bugün artık yanında değiller. Birçoğu yanında değil. Teröre vereceğimiz en güzel cevap onları yalnızlığa itmektir. Bunu başarabilmektir. Biz birlik ve beraberliğimizi koruyarak, milletçe güçlü bir dayanışma sergilemeliyiz, tahrik ve provokasyonlara kapılmadan, sağduyu ve serinkanlılık içinde kararlı bir şekilde yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.

Ölümsüz şehitlerimizin de bize mesajı budur. Ne olursa olsun geleceğimizden vazgeçmeyeceğiz. Türkiye, demokrasiden, hukuktan, birlik ve beraberlikten, medeniyet yürüyüşünden asla taviz vermeyecektir. Bu bizim sadece ülkemize değil şehitlerimize ve ailelerine karşı da şüphesiz en önemli borcudur.

Şehitlerimizin emaneti olan sizlerin sıkıntılarıyla ilgilenmek, her zaman yanınızda olmak bizim için vatan borcudur. Bu aziz emanete samimiyet ve kararlılıkla sahip çıkacağız. Sizin derdiniz, bizim derdimizdir. Gittiğimiz bütün şehirlerde, valilere, kaymakamlara, belediye başkanlarına öncelikle talimatım şehit aileleriyle yakından ilgilenmeleri hususudur. Kurumlarımıza aynı şekilde verilen talimatımız budur. İnşallah birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yolumuza devam edeceğiz.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından şehit aileleriyle yemek yedi.