Basbakan ‘terörü sevgiyle yenecegiz’

ANKARA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, terör ve siddetin kaynagini sevgiyle ve sefkatle kurutacaklarini ve hiç kimsenin hukuk disi bir yol aramasina gerek olmadigini kaydetti.

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, AK Parti grup toplantisinda yaptigi konusmada, isbasina geldikleri günden beri aradan 3 yil geçtigini söyledi. Üç yil içerisinde Türkiye’nin gelisme ve kalkinma yolunda büyük hamleler gerçeklestirdigini ve bunu hayatin bütün alaninda görülmeye baslandigini kaydetti. Üç yil içerisinde Türkiye’yi firsatlar ülkesi haline getirdiklerini vurgulayan Erdogan, bunun saglanan güven ve istikrar ortami sayesinde oldugunu belirtti. Erdogan, ülkede güven ve istikrar bulunan ülkelerde yatirim ve üretimin olacagini, ülkeye küresel sermayenin gelecegini ifade etti.

Millet olarak ülkenin basarilarina disarda ve içerde sevinemeyenlerin bulundugunu ifade eden Erdogan, Hakkari’nin Semdinli ve Yüksekova ilçelerinde yasanan olaylarin bunu bir kez daha ortaya koymus durumda bulundugunu belirtti. Erdogan, ilk günden itibaren olaylarin aydinlatilmasi ve sorumlularin bulunmasi için gerekli iradeyi ilk günden beri gösterdiklerini söyledi. Erdogan, dün Hakkari, Semdinli ve Yüksekova ilçelerinde vatandaslarla, esnafla, sivil toplum kuruluslari temsilcileri ile görüsmeler yaptiklarini, gidislerini hiç haber vermeden yaptiklarini ifade etti. Erdogan, “Bu sekilde gidisimizin anlami ve sebepleri vardi. Bu sekilde giderek bazi hazirliklarin yapilmasini istemedik. Ordaki insanimizla, esnafimizla, sivil toplumumuzla çok daha rahat iletisim kurduk. Bu da çok iyi oldu.” dedi.

Olaylarla ilgili adli ve idari çalismalarin devam ettigini kaydeden Erdogan, “Bazi farkli yaklasimlar var ki, ‘Suçlular hemen neden ortaya çikmiyor. Bu da örtpas edilmeye çalisiliyor’. seklinde yaklasim içinde olanlar var. Ancak olaylara iliskin adli ve idari sorusturma sürüyor. Olaylari sonuna kadar takip edecegiz. Kimse bizden kayirmacilik beklemesin. Bunun ucu nereye dayanirsa dayansin, bunu sonunu kadar kovalayacagiz” diye konustu.

Erdogan, bazilarinin puslu havayi sevdigini ve bunun beklentisi içinde olanlarin bulunduguna isaret ederek, “Illegaliteyi legaliteye dönüstürme gayreti içinde olanlar da var. Bu siyaset üstü bir meseledir.” dedi. Erdogan, sloganlarla hükümet yönetmeye gelmediklerini, icraatlarla hükümet yönetmeye geldiklerini ifade etti.

Bölgede olanlari bölge insanlari ile paylastiklarini ifade eden Erdogan, Türkiye’de yasayan herkese ayni mesafede olduklarina isaret etti. “Milletimize sagir bir iktidar olmadik, olmayacagiz. Orada yasananlara da sagir olmayacagiz.” diyen Erdogan, 780 bin metrekarenin her bir kösesinin iktidarlarina ayni uzaklikta ayni yakinlikta, 73 milyon ferdine ayni mesafede olduklarini belirtti. Erdogan, ‘yaradilani yaradandan ötürü sevme’ anlayisi ile orada olduklarini ifade etti.

Erdogan, kendilerine birileri söyledigi için Hakkari’ye gitmediklerine dikkat çekerek, “Bazi siyasilerin dedigi gibi ‘çok söyledikte onun için gittiler’ biz onun için orda yoktuk. Bunlar secaat arzederken sirkatin söylüyorlar. Siz siyasi parti liderisiniz siz niye gitmediniz? Sende bu ülkede siyaset yapiyorsun, siyasi iradeyi temsil için oradasin sen niye gitmiyorsun” dedi. Basbakan olarak 81 vilayetin tamamina gittigini hatirlatan Erdogan, bunun sadece basbakanin görevi olmadigini ve Ankara’da oturarak siyaset yapilmayacagini vurguladi.

Puslu havadan kendilerine rol çikarmak isteyenlerin olabilecegini isaret eden Erdogan, “Kimden gelirse gelsin hiç bir provakasyon vatandasin huzurunu bozamayacaktir. Terörle mücadelemiz sonuna kadar sürecek.” dedi. Erdogan, terör ve siddetin kaynagini sevgiyle kurutacaklarini ve hiç kimsenin hukuk disi bir yol aramasina gerek olmadigini kaydetti. Erdogan, muhalefet etmenin akil yürütmeyi gerektirdigine isaret ederek, “Kimse muhalefet edeyim derken Türkiye’ye muhalefet etmemeli.” seklinde konustu. Erdogan, devlet toplum iliskilerini zedelemek isteyen ve yaralamak isteyenlerin muradina eremeyecegine dikkat çekerek, “Her kim bu milletin huzuruna kast ederse bu ihanet mutlaka onun boynuna dolanacaktir” dedi. Erdogan, hükümet olarak hukuksuzluk, terörle mücadelede zaaf göstermediklerini vurguladi.