Basbakan ‘Vatandas önünü görebiliyor’

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, kötü günlerin çoktan geride kaldigini artik herkesin gelecegini görebildigini söyledi.

Ankara’dan helikopter ile Düzce’ye gelen Erdogan’a Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Hilmi Güler ile Saglik Bakani Recep Akdag eslik etti. Basbakan Erdogan’i tasiyan ‘Oba’ isimli özel dizaynli Skorsky helikopter sis nedeniyle sehre inemedigi için yaklasik 20 dakika havada tur atti ve planlanan pist yerine Kaynasli yolundaki bir ilkokulun bahçesine indi. Saat 11.30 siralarinda sehir merkezindeki tören alanina gelen Basbakan Erdogan ve beraberindekiler Düzce-Eregli Dogalgaz Dagitim Projesi Gaz verme Töreni, Düzce Belediyesi Hizmet Binasi Temel Atma Töreni ve TOKI’nin yaptirdigi 550 konutun temsili anahtar dagitim töreni için düzenlenen ortak törene katildi.

Tören alaninda halka hitap eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Güler ile Saglik Bakani Hilmi Güler, Bakanliklari döneminde hayatin kolaylastirilmasi adina yapilan icraatlarini anlatti. Saglik Bakani Akdag, Aile Hekimligi Projesi’nin pilot olarak uygulandigi Düzce’de saglik alaninda gerçeklesen degisimi anlatti. Akdag, aile hekimliginin 2006 yilinda en az 10 ilde uygulanmaya baslayacagini kaydetti.

Konusmasina Düzce depremini hatirlatarak baslayan Erdogan, açilan yaralari sarmak için Düzce’de bulundugunu söyledi. Erdogan, göreve geldiklerinden beri Düzce’yi modern bir sehir haline getirmek için çalistiklarini kaydetti. Iktidara geldiklerinde Türkiye’nin krizler ülkesi olarak anildigini hatirlatan Erdogan, ülkenin firsatlar ülkesi haline geldigini savundu.

Açilis ve temel atma törenlerine yetisemedigini kaydeden Erdogan, artik törenleri uydu araciligi ile 5-10 yerde birden yaptiklarini belirtti. Düzce’ye dogalgaz verilmesi için 10 milyon dolar yatirim yapildigini ifade eden Erdogan, projenin tamamlanmasinin ardindan Düzce ve civarinda 77 bin abonenin dogalgaza kavusacagini kaydetti. Erdogan’in “Anneler, bacilar, artik evlerin bodrum katlarindan kömür tasima dönemini kapatiyoruz” sözleri kadinlardan büyük alkis aldi. Dogalgazi bütün Türkiye’ye yayma sözü veren Erdogan, “Her sehrimizde mesalaler yaniyor ve yanacak” dedi. Basbakan Erdogan, konusmasi sirasinda “Düzce seninle grur duyuyor” diye bagiran bir vatandasa “Biz sizlerle gurur duyuyoruz” yanitini verdi.

Aile Hekimligi ile her vatandasin bir doktoru olacagini söylediklerini hatirlatan Erdogan, projenin Düzce’de uygulanmaya basladigini ifade ederek, “Sizin Düzce’de bir doktorunuz var. Ihtiyaciniz oldugu zaman bu doktorunuzu arayin bulun” dedi. Basbakan Erdogan, saglik kadrolarinin vatandaslarin emrinde oldugunu ifade ederek hükümetlerinin milletin huzuru ve refahi için çalistigini kaydetti.

Halkin kaynaklarini, halkin hizmetine sunduklarini ifade eden Erdogan, çikardiklari tesvik yasasinin ardindan Düzce’ye yatirim yapmak için siraya giren isadamlarina fabrika yeri bulmakta zorlandiklarini kaydetti. Düzce’nin üniversitesine de çok yakinda kavusacagini belirten Erdogan, Düzce’de üniversite açilmasi için hazirlanan yasanin Meclis’e sevk edildigini ifade etti. Kurumlar vergisinde yaptiklari yüzde 10’luk indirime dikkat çeken Basbakan Erdogan, “Artik yatirimci önünü görüyor, gelecek 10 yil 20 yil için adimlar atiyor bu ülkede. Vatandas da önünü görüyor. Daha umutla bakiyor gelecege” diye konustu. Iktidarlari döneminde kira öder gibi ev sahibi olma döneminin basladigini anlatan Erdogan, bütün bu gelismelerin siyasi istikrar ve çalismalari neticesinde oldugunu savundu. Rakamlar vererek kendilerinden önceki dönemle bu günü karsilastiran Basbakan Erdogan, “Artik vatandaslarimiz gelecegini görebiliyor” dedi.

TOKI’nin faaliyetlerini öven Erdogan, kendilerinden önce yapilan 43 bin toplu konuta karsin kendilerinin su ana kadar 56 bin konut yapildigini, gelecek yil sonunda bu rakamin 150 bine ulasacagini kaydetti. Yillar önce baslayan bir çok projenin kendi dönemlerinde tamamlandigina dikkat çeken Basbakan Erdogan, “Proje hayata geçirilmiyorsa bir anlami yok. Önemli olan baslamak degil, vaktinde bitirmektir” dedi. Kentsel dönüsüm projelerine önem verdiklerini ifade eden Erdogan, Kuzey Ankara Girisi Projesi ile gecekondular yerine yapilacak modern binalari örnek olarak gösterdi.

Basbakan Erdogan, konusmasi sirasinda Düzce’lilere bir de müjde verdi. Erdogan, Ankara’ya döner dönmez Düzce’yi TEM otoyoluna baglayacak 7 kilometrelik yolun yapimina baslanmasi için Bayindirlik ve Iskan Bakani’na talimat verecegini söyledi. Seleflerine ve muhalefete yüklenen Erdogan, “Hani bunlar çagdaslik falan diyorlar ya, bunlarin çagdaslikla bir ilgisi yok. Okullara interneti biz getirdik” dedi. Milli Egitim Bakanligi’nin çalismasi ve hayirsever vatandaslarin yardimi ile bütün okullara bilgisayar temin edildigini ifade eden Erdogan, “Muasir medeniyetler seviyesinin üstüne çikmak budur. Lafla medeniyet olmuyor” dedi. Rakiplerinin hesap kitap bilmedigini savunan Erdogan, “Bunlar 2 kere 2’yi bilmiyorlar. Ya 5 diyorlar ya 3. Bunlarin gözü var ama hakikati göremiyorlar. Borçlanma artti diyorlar ancak milli gelir daha çok artti onu söylemiyorlar. 3 yil önce asgari ücretle kaç ekmek aliyordunuz, simdi kaç ekmek aliyorsunuz. Eger azaldiysa beddua edin ama arttiysa da dua edin. Halep ordaysa arsin burda” seklinde konustu.

Erdogan konusmasinin ardindan, TOKI’nin yaptirdigi konutlari alan vatandaslardan bazilarin anahtarlarini temsil etti. Tören alaninda hazirlanan bir butona basarak sehre temsili olarak dogal gazi veren Erdogan, belediye hizmet binasinin temelini de bir butona basarak atti.