Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Darbeciler Kahire’de buluşuyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP'nin Mısır ziyareti için 'Hacı Hacı ile Mekke'de; Hoca Hoca ile tekkede buluşur' sözünü hatırlatarak "Öyle anlaşılıyor ki darbeciler de Kahire'de buluşuyor.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP’nin Mısır ziyareti için ‘Hacı Hacı ile Mekke’de; Hoca Hoca ile tekkede buluşur’ sözünü hatırlatarak “Öyle anlaşılıyor ki darbeciler de Kahire’de buluşuyor.” dedi. CHP’nin ziyaretini gayri meşru yönetimi meşrulaştırma girişimi olarak değerlendirdi.

    Bozdağ, Hacıbektaş-ı Veli Kültür Derneği Yönetim Kurulu’nu makamında kabul etti. Gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Bozdağ, CHP’nin Mısır’a yapacağı ziyareti değerlendirdi. Bu ziyaretleri anlamlandırmakta zorlandığını vurgulayan Bozdağ, Türkiye Cumhuriyetİ Devleti’nin bir politikası bulunduğunu ve bu çerçevede bir tutumu olduğunu söyledi.

    CHP’nin bunun dışında bir tavır ortaya koyduğuna dikkat çeken Bozdağ, ülkeler kendi politikalarını belirlerken partilerin de bu çerçeve içinde ortak birşey ortaya koymasının ülke menfaatine olacağını kaydetti. Maalesef Türkiye’de son yıllarda bunu göremediklerini anlatan Bozdağ, 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bir ülkeye CHP’nin tavır yerine ziyaret yaptığını hatırlattı. Zulmün yapıldığı yere gidildiğini, zalimle beraber fotoğraf çekilip görüntü verdiklerini belirtti.

    Şimdi de Mısır’a gideceklerini dile getiren Bozdağ, ‘Hacı Hacı ile Mekke’de; Hoca Hoca ile tekkede buluşur’ sözünü hatırlatarak “Öyle anlaşılıyor ki darbeciler de Kahire’de buluşuyor.” dedi. “Şimdi ne anlatacaklar? CHP’nin tecrübelerini mi paylaşacaklar yoksa onlardan ders mi alacaklar?” diye soran Bozdağ, demokrasiye inanan, insan hak ve hürriyetlerini savunan, milli iradeyi savunun hiç kimsenin darbecilerin ayağına gitmeyeceğinin altını çizdi. Herkes darbecilere tavır koymuşken; böylesi bir manzara karşısında, eli kana bulaşmış darbeci insanlarla görüşerek onlara meşruiyet kazandırılacağına dikkat çeken Bozdağ, demokratik bir Cumhuriyet olan Türkiye Cumhuriyeti demokrasisinin içinde yer alan bir partinin demokrasi dışı, hukuk dışı yollarla eline kan bulaşmış bir yönetimle görüşmesinin onlara meşruiyet kazandırmaktan başka biri şey kazandırmayacağını vurguladı. Darbeci sisi ve ekibinin gücüne güç katacağının altını çizdi.

    CHP’nin ziyaretini gayri meşru yönetimi meşrulaştırma girişimi olarak değerlendiren Bozdağ, Mısırlıların dikkatli olması gerektiğini belirterek bunun sonunda ömür boyu iktidara gelmeme gibi bir akıbetin bekleyebileceğini dikkat çekti. CHP’yi örnek almamalarını istedi.