Başbakan Yardımcısı İşler’den üç dönem açıklaması

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, AK Parti'nin üç dönem kuralı ile ilgili "Bu kural kaldırılacak ise zaten öncelikle Sayın Başbakanımız için bu kuralın kaldırılması söz konusu olması lazım.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, AK Parti’nin üç dönem kuralı ile ilgili “Bu kural kaldırılacak ise zaten öncelikle Sayın Başbakanımız için bu kuralın kaldırılması söz konusu olması lazım.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler katıldığı özel bir televizyon programında AK Parti’deki üç dönem kuralını değerlendirdi. AK Parti kurulurken üç dönem kuralını tüzüğüne koyduğunu hatırlatan İşler, “Teşkilatlarımızda üç kez üst üste aday olanlar olamadı, bırakmak durumunda kaldı. Bu milletvekilleri için, belediye başkanlıkları için de söz konusu. Bu konu zaman zaman tartışıldı. Sayın Başbakanımız da özellikle son 2 yıldır gündeme geliyor. 2011 seçimlerinden sonra çeşitli defalar Sayın Başbakanımızın da açıklamaları oldu. Hatta ‘Ben bu görevde olduğum sürece bu kuralın kalması, devam etmesi görüşündeyim’ şeklinde ifadeleri oldu. Aslında benim bu konuya yaklaşımım biraz ilkesel. Bildiğiniz gibi AK Parti bir ilke partisidir. Koymuş olduğu ilkeleri uygulayan ve uyan bir partidir. Aynı zamanda bizi diğerlerinden ayıran bir özelliğimiz de bugüne kadar ne söz verdiysek o sözü yerine getirmiş bir partiyiz.” ifadelerini kullandı.

Üç dönem kuralının anayasa kuralı olmadığını ve değişmez diye bir şey olmadığını vurgulayan İşler, sözlerine şöyle devam etti: “Eğer şartlar zorlar ise elbette oturulur karar verilebilir ve kamuoyunun kabul edebileceği şartlar olursa elbette bu kural konuşulup kaldırılabilir. Ama şu an ortama baktığımız zaman böyle bir değişikliğe gidilmesini gereken bir şart olduğunu ben düşünmüyorum. Bir de eğer bu kural kaldırılacak ise zaten öncelikle Sayın Başbakanımız için bu kuralın kaldırılması söz konusu olması lazım. Sayın Başbakanımız da yapmış olduğu açıklamalarda ısrarla ‘Ben bu kurala uyacağım’ ifadesinde bulunuyor. Dolayısıyla partinin genel başkanı, karizmatik lideri bunu ifade ettikten sonra Sayın Başbakanımız kararını kendi verecek ama, cumhurbaşkanlığına çıkarsa bu kural kendisi için uygulanmamış olacak. Partinin yetkili organları ile oturup görüşülecek, bu konu ele alınacak. Bir değişikliğe gidilir mi gidilmez mi ona o zaman karar verilecek. Ama benim şahsi kanaatim, bizim bu güne kadar bir bu konuda sözümüz olduğu bir yerde kendimizi bağladık, çok zaruret olmadığı sürece bu kurala uyulmasında ben şahsen yarar görüyorum. Çünkü bizi millet AK Parti olarak vermiş olduğu sözü tutan bir parti olarak gördü. Siyaseti meslek haline getirmemek lazım. Meclis’e girersiniz, 40 -50 yıl hala var. Öyle olmaması lazım. Siyasette bir taze kana ihtiyaç var.”