Başbakan Yardımcısı Şener KKTC’ye geldi

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener çeşitli açılış törenleri için KKTC'ye geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener öğle saatlerinde Ada’ya geldi. Gazi Mağusa Yeni Devlet Hastenesi’nin ikinci etabının temeli Abdüllatif Şener’in katıldiği bir törenle atıldı.

Abdüllatif Şener tören alanında halkoyunları ekibinin gösterisiyle karşılandı. Törende ilk konuşmayı inşaat çalışmalarını yürütecek firmanın sabihi Hasan Tosunoğlu projeyi hakkında bilgi verdi. KKTC Sağlık Bakanı Eşrev Vaiz de yaptığı konuşmada hastanenin 100 bin kişiye hizmet vereceğini belirtti.

Vaiz’den sonra kürsüye çıkan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ekonomik mali yardım protokolünde eğitim ile sağlığa büyük kaynak ayrıldığını hatırlattı. Şener bu proje için Türkiye’nin iki yıl içinde 16 milyon YTL ayırdığını, ayrıca donanım için de 4 milyon YTL aktaracağını bildirdi.

Daha sonra kürsüye çıkan Başbakan Ferdi Sabit Soyer de Türkiye’nin verdiği desteğin önemine dikkat çekti. Soyer Annan-Papadopulos görüşmesiyle Mağusa’nın bir kez daha gündeme geldiğini hatırlattı. Başbakan Soyer bu hastaneyle birlikte başta Mağusa halkı olmak üzere Kıbrıs Türk Halkı’nın yaşam seviyesinin yüksek seviyeye çıkarılmasının amaçlandığını belirtti. Konuşmaların ardından hastanenin temeli törenle atıldı.