Basbakan’a Belediye Baskanlarindan destek

ADANA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in istihdama katki saglamasi için yollarin asfalt yerine parke tasi ile dösenmesi teklifine belediye baskanlarindan destek geldi.

Ceyhan Belediye Baskani Hüseyin Sözlü de basbakanin istihdama katki saglamasi için tercih edilmesini tavsiye ettigi uygulama için ‘iyi fikir’ dedi.

Issizligi gündeminin ilk maddesine koydugunu açiklayan Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Uludag’da gerçeklestirilen belediyeler toplantisinda “yollarin asfalt yerine parke tasi ile dösenmesini” tavsiye etti. Bu sayede ülke genelinde 50 bin kisinin istihdam edilecegini vurgulayan Basbakan Erdogan’in bu çagrisina belediye baskanlari ses verdi.

Türkiye’nin 800 bin nüfusuyla en büyük merkez ilçesi Seyhan Belediye Baskani Prof.Dr. Azim Öztürk, “Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in yollara asfalt yerine parke tasi dösenmesiyle binlerce kisiye de is imkani saglanacagi” yönündeki açiklamasindan sonra, “Adana’nin yollari tastan olacak.” dedi.

Baskan Öztürk, yaptigi açiklamada, görev geldikleri günden bu yana yollarin asfalt yerine kilit parke tasi ile dösenmesine özen gösterdiklerini kaydetti.

Seyhan’a son 1,5 yilda 534 bin metrekare parke tasi dösediklerini anlatan Öztürk, bu sayede yüzde 100 yerli sermayenin de yurt içinde kalacagini vurguladi.

Ilçenin 100’ü geçen mahallesinin siraya konularak yollarinin parke tasi dösendigini dile getiren Öztürk, asfalt ve kilit parke tasi arasindaki birim fiyatin hemen hemen ayni oldugunu ancak, daha kullanilabilir olmasi açisindan parke tasinin tercih edildigini anlatti.

Öztürk, Türkiye’deki binlerce belediyenin yol yapiminda asfalt yerine kilit parke tasi kullanmasinin istihdama da katki saglayacagini kaydederek, sunlari söyledi: “Sayin Basbakan’in bu açiklamalarina katilmamak mümkün degil. Aklin yolu birdir. Parke tasi takilabilir, sökülebilir özellikte. Uzun ömürlü olmasi, ayni zamanda dogal drenaj özelligi sayesinde pratik. Adana’nin sicak bölge olmasi da bizim asfalt yerine parke tasini tercih etmemizdeki etkenlerden biri oldu. Parke tasinin yüzde 100 yerli sermaye ile üretilmesi milyonlarca dolarin da yurt içinde kalmasi açisindan önemli.”

Ceyhan’in MHP’li Belediye Baskani Hüseyin Sözlü, Basbakan Erdogan’in istihdam için yollarin parke tasiyla dösenmesine sicak baktigini bildirdi. Sözlü, belediye baskanligi süresince ilçenin dörtbir yanini parke tasi ile döseyip hem istihdama hem de ülke ekonomisine katki sagladigini anlatti.

Asfaltin petrole dayali bir ürün oldugunu anlatan Sözlü, basbakanin teklif ettigi yöntemle milyonlarca dolarin da ülkede kalacagini vurguladi.

Dünyanin en büyük çimento üreticilerinden olan Türkiye’de iç kaynaklari kullanip yapilan çalismalarla milli ekonomiye de fayda saglanacagini dile getiren Sözlü, dekoratif özelligiyle de parke tasinin tercih edilebilecegini ifade etti.

Sözlü, parke tasinin asfalta nazaran ucuz degil pahali olabilecegini ancak buna ragmen uzun ömürlü olmasindan dolayi kullanim açisindan büyük kolaylik getirdigini sözlerine ekledi.