Başbakan’a ‘Dünya Barış Girişimcisi Ödülü’

Başbakan Erdoğan Eskişehir Girişimci Sanayici ve İş Adamları Derneği (EGSİAD) tarafından Anemon Oteli'nde düzenlenen 'Beyaz Altın Girişimcilik Ödülleri' dağıtım törenine katıldı.

Erdoğan’a burada Dünya Barış Girişimcisi Ödülü verildi. Ödülü TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral takdim etti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da ‘Toplumsal Katkı Ödülü’ne layık görüldü. Unakıtan ödülünü Anadolu İşadamları Federasyonu Başkanı Doğan Kaynak’ın elinden aldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada girişimcilerin duruşunun çok önemli olduğunu söyledi. Ekonomiyle demokrasi arasında bağlantı kuran Erdoğan, “Girişimcimizin, aydınlarımızın, medyamızın duruşu bütün bunlar çok önemli. Burada kimse birbirinin lehine zamanlama yapamaz.” diye konuştu.

Hala devletten tüccarlık bekleyen bir zihniyet olduğundan yakınan Erdoğan, “Devletten tüccarlık beklenmez. Devlet gelişmiş ülkelerde koordinatördür o düzenler ufuk gösterir. Girişimcinin önü açılırsa kimse girişimciye tutamayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu. Güven ve istikrarın önemine dikkat çeken Başbakan şu cümleleri kullandı: “Bunu zedelemeyelim diyoruz. Bu zedelenmesin. Zedelenirse ülkeye, milletimize, girişimcilerimize, sizlere yazık olur. Türkiye’nin 5- 10 yıllık hedefleri belli olsun, Türkiye’nin rotası belli olsun net olsun dedik ve yola öyle çıktık.”

EGSİAD Başkanı Erdoğan Ercan da “Yapılan bütün çalışmaları ve bu çalışmaları yapan milletin evlatlarını, aziz Türk milletinin alkışlayacağı, asla unutmayacağı ve bağrına basacağı da bilinmesi gereken en önemli gerçek.” dedi.

EGSİAD tarafından dağıtılan diğer ödüller şöyle: Dünya Spor Girişimcisi Ödülü Kenan Sofuoğlu, yılın bürokratı Temel Kotil, Yılın Girişimci Adamı Ferit Şahenk, Girişimci İşkadını Pınar Eczacıbaşı, Gazetecisi Eyüp Can Sağlık, TV Programı Eko Diyalog/NTV, Sivil Toplum Kuruluşu TESEV, Eskişehir marka katkı ödülü Sarar, İnovasyon Ödülü Türk Telekom A.Ş., Eskişehir Girişimcisi Ödülü Cardin, Koçsan Polisaj, Nigar Ambalaj, Eskişehir Katkı Ödülü Tayfun İçli, Beytullah Asil, Murat Mercan, Emin Nedim Öztürk, Ekonomi Bilinçlendirme Ödülü, S HABER TV, Sektörel Katkı Ödülü Zaman Gazetesi, Egsiad Beyaz Altın Prof. Dr. Sabahattin Zaim Bilim Ödülü Doç. Dr. İbrahim Öztürk.