Başbakan’a tekstilcilerden rapor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Balçova İlçe Kongresi'nden sonra Balçova Termal Oteli'ne geçerek, İzmirli tekstil ve konfeksiyon ihracatçıları ile biraraya geldi. .

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Fikret Mısırlı, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Remzi Peköz, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Örün ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili Hilmi Uğurtaş’tan oluşan Egeli Tekstil, Deri ve Konfeksiyon Sektörleri temsilcilerini İzmir ziyareti sırasında kabul eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, sektör temsilcileri sektörün sorunlarını ileten raporu sundular. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sorunlarını bir rapor halinde sunan Egeli tekstil, konfeksiyon ve deri sektörü temsilcilerinin, döviz kurlarının normalleştirilmesini sağlayacak önlemlerin ivedilikle alınmasını istedikleri bildirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, İzmir tekstil, konfeksiyon ve deri sektörleri sanayicileri imzasıyla sunulan raporda, işadamları, “Sorunlarımızı en az bizler kadar bildiğinizden eminiz. Sanayici ve ihracatçılar olarak makro ekonomik göstergelerdeki iyileşmenin bilincindeyiz. Firmalarımızın yaşaması pahasına ekonomik dengelerin ve mali disiplinin bozulmasını asla istemeyiz. 2006 Ocak-Şubat döneminde ihracat rakamlarındaki gerileme, kapanan firma ve işsizler ordusuna katılanların sayısındaki artış, Türkiye’den Mısır, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelere yapılan tekstil konfeksiyon yatırımlarındaki artış, sorunlarımızın ne ölçüde vahim boyutlara ulaştığının somut kanıtlarıdır. Rekabet imkanlarımızı kaybetmenin sonucu kapanan firmalardan dolayı 2005 yılı ihracat kaybı, 2 milyar ABD Doları ve istihdam kaybı 150 bin kişidir” dedi.

5 yıl öncesine gerileyen ve enflasyon ile hiçbir ilgisi kalmayan döviz kurlarının, rekabet etme ve ihracatı sürdürme imkanını yok ettiği öne sürülen raporda, “Kendi yağımızla kavrulmaya alışığız. ancak, tavada yağ kalmadığı için artık yanıyoruz” ifadesine yer verildi.

Raporda, 5 yıldan bu yana uygulanan tam dalgalı kur rejiminin 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin aşılmasında önemli rol oynadığı belirtilerek, “Ancak, ithalatı teşvik eden, cari açığı körükleyen, üretim ve istihdamı köstekleyen, dış ticaret açığını tehlikeli boyutlarda artıran, sıcak parayı özendiren bu kur rejiminin sorgulanması, ihracatı ve istihdamı özendirecek bir kur rejimine geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz” denildi.

Hükümetten, bütçeye ek yük getirmeden ve ekonomik dengeleri bozmadan 2006 yılı sonuna kadar aşamalı olarak döviz kurlarının normalleştirilmesini sağlayacak önlemlerin ivedilikle alınması istenen raporda, eşit koşullarda rekabet etmek üzere 49 ildeki teşviklerin mevcut çalışan işçileri de kapsayacak şekilde sektörlere uygulanması, sıcak paranın iştahını kabartan reel faizlerin düşürülmesi talebi yer aldı.