Başbakan’dan bir fazlasını istiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 50 bin YTL'lik manevi tazminat istediği CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Başbakan Erdoğan hakkında 51 bin YLT'lik tazminat davası açacağını söyledi.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, mal varlığını da açıkladı. Kendisinin meslek hayatı boyunca edep dışı, densizlik olarak değerlendirilebilecek hiçbir davranışta bulunmadığını, Başbakan için söylediği sözleri hakaret olarak görmediğini dile getiren Koç, Erdoğan tarafından 3 kez mahkemeye verildiğini, bu davalardan bir tanesinde verilen mahkumiyet kararının Yargıtay’da bozulduğunu, birinin devam ettiğini, son olarak da dün dava açıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın amacının yıldırma, korkutma, konuşturmama olduğunu savunan Koç, hiç birşeyden yılmadığını ve korkmadığını kaydetti. Başbakan Erdoğan’ın son grup toplantısında kendisini hedef alan açıklamalarda bulunduğunu, kendisini Genel Başkanı Deniz Baykal’a şikayet eden Başbakan’ın, “Grup Başkanvekili’nin, edep dışı, ahlak dışı davrandığını ve densizlik yaptığını” söylediğini hatırlatan Koç, “Başbakan, benim sözlerim karşısında da manevi tazminat isteminde bulunuyor. Dava dilekçesi elime ulaşır ulaşmaz, avukatım aracılığıyla Sayın Başbakan’ın şahsıma yaptığı hakaretler karşısında, ben de karşı dava açma hakkını kullanacağım. Sayın Başbakan’a aynı mahkemede 51 bin YTL’lik manevi tazminat davası açacağım” diye konuştu.

Koç, Başbakan’ın açtığı dava dilekçesi eline geçer geçmez aynı mahkemede tazminat davası açacağını bildirdi.

Mal varlığını da açıklayan Haluk Koç, Ankara Bahçelievler’de 110 metre kare evi ve Beysukent’te bir dairesinin olduğunu söyledi. Eşinin kullandığı 1995 model Tipo marka bir otomobil, kendisinin kullandığı 1998 model Toyota marka bir otomobilleri olduğunu dile getiren Koç, banka hesabında 417 bin 800 YTL’si olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin, AK Parti içinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile ilgili rahatsızlık bulunduğunu, bunun CHP’nin vereceğini gensorunun sonucuna etki edip edemeyeceğini sorması üzerine Koç, “Bu dünya kadar öteki dünyayı da düşünen grupta, parmak kaldırırken herhalde vicdan muhasebesi etkili olacaktır” dedi.

Koç, gensoruyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, gensorunun bugün veya önümüzdeki hafta başında Meclis Başkanlığı’na verilebileceğini kaydetti.