Başbakan’dan özelleştirme isteyen sanayiciye cevap

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, enerjinin özelleştirilmesini isteyen sanayicilere "Enerji özelleştirildikten sonra çok daha fazla ağlayacaksınız.

Ben YTL’nin değerli olmasınadan rahatsız değilim” karşılığını verdi.

İstanbul Sanayi Odası’nın Mart ayı olağan meclis toplantısına katılan Erdoğan, bir konuşma yaptı. Erdoğan’ın konuşmasının ardından sanayiciler kürsüye gelerek sorunlarını aktardı. Başbakan Erdoğan tekrar kürsüye gelerek bu sorulara cevap verdi.

Sanayicilerin enerjinin özelleştirilmesi talebine ilginç bir yanıt veren Erdoğan “Daha fazla ağlayacaksınız” dedi. Bu çalışmaların zaten yürütüldüğünü dile getiren Erdoğan “Enerjinin dağıtımı özelliştirildikten sonra çok daha fazla ağlayacaksınız. Bunu bizzat yaşayan birisi olarak söylüyorum” şeklinde konuştu

Erdoğan şunları söyledi: “Bizim firmamızın elektrik trafosu dikilecekti. Geldiler bize ne dediler biliyormusunuz? ‘Bana burada 50 metrekare yer vereceksin, binayı yapacaksın, bende gelip trafoyu kuracağım, sonra buranın tapusunu bana vereceksin’ bana dedikleri bu. Kepez’de ÇEAŞ’ta yaşanan olay da budur. Orada da Anadolululu gariban vatandaşın tarlasından geçerken ‘bana şu kadar yer vereceksin, şunu vereceksin, bunu vereceksin’ demişler. Özel sektör kazanacağı paraya bakar. Bu yüzden bu olayı çok iyi düşünüp değerlendirmek gerekiyor. Enerji hiç bir şeye benzemez. Bir gün kesinti, ikinci gün kesinti… Devlet olduğu zaman rahat bağırıyorsunuz, özel sektör olduğu zaman ne yapacaksınız. Mahkemelere gideceksiniz, mahkemelerden alacağınız netice hak getire. Biz bu konu üzerinde çalışıyoruz. Bu zannedildiği gibi kolay değil”

Sanayicilerin ve ihracatçıların en çok yakındıkları hususlardan biri olan Türk lirasının aşırı değerli olması konusuna da değinen Başbakan, bu durumdan rahatsız olmadığını açıkladı. Erdoğan “Türk lirası değerli olacak. TL önüne gelenin delik deşik ettiği bir para olmayacak. Dünyada itibarı olacak. Eğer paranızın itibarı varsa ülkenizin itibarı var demektir” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, ülkede sanayi üretiminin durduğu, alım satımların gerçekleşmediği iddialarının olduğunu belirterek “Kusura bakmayın ben Türkiyeyi dolaşıyorum, bazı şeyleri görüyorum. Böyle bir hava yok. Biz koşuyoruz, siz de koşacaksınız. Elele verip koşacağız. Kusura bakmayın Çinli durmuyor, fellik fellik dünyayı dolaşıyor. Bizde dolaşacağız. Ben yurtdışına giderken sizi de götüreceğim” dedi.