BasBakan’dan Sert Açiklama

HAKKARI - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Yüksekova Hükümet Konagi önünde yaklasik bin kisilik vatandas grubuna seslendi.

Biz ne yapabilecegimizi çok iyi bilen bir iktidariz. Olaylarla ilgili idari tasarrufu sonuna kadar sürdürecegiz. Yargimiz da gerekeni yapacaktir. Az önce sivil toplum örgütü önderleri ve belediye baskanlari ile bir toplanti yaptik. Olaylarin meydana geldigi ilk günden bu yana teenni ve itidal istedim. Bu olaylarin sonuna kadar üstüne gidilecegi yönünde kararliligimizi belirtmistik. Hersey dayanisma içinde çözülmesi gerekiyor.” dedi.
AK Parti olarak iktidara geldiklerinde üç kirmizi çizgilerinin oldugunu ifade eden Erdogan, bunlarin etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçilik oldugunu, bu konuda kimsenin kendilerinden ayrimcilik yapmalarini beklememeleri gerektigini söyledi. Erdogan, “Bu ülkede Türk olan açikça ben Türküm, Kürt olan da ben Kürdüm diyebilmeli. Herkes kendi etnik kökenini açikça söyleyebilmeli. Kimsenin bunu engellemeye hakki yoktur. Ancak hepimizin üst kimligi Türkiye Cumhuriyeti vatandasligidir. Bu etnik kimlikler ise bizi içiçe birbirimize baglayan birer mozaiktir.” diye konustu. Dogu, Güneydogu ve Dogu Karadeniz gibi bazi bölgelerin yillardan bu yana ekonomik, sosyal, egitim ve saglik alaninda hep geri birakildigini ifade eden Basbakan Erdogan, bu ayrimciligi ortadan kaldirmak için geri kalmis bölgelere yönelik pozitif ayrimcilik anlayisini benimsediklerini ve bu yönde güzel adim attiklarini ifade etti.

Erdogan’in konusmasi sirasinda cadde üzerinde toplanan bir grup terör örgütü PKK lehine slogan atarken, Roj TV’nin de kapatilmamasi yönünde talepte bulundu. Bunun üzerine Erdogan, terörün hiçbir zaman barisin sebebi olmadigini vurgulayarak, “Teröre çanak tutanlara duyarli vatandaslarimiz hiçbir zaman prim vermeyecek. Terör, özgürlüklere karsi saygisizliktir. Onlar kan ve ölümden zevk alirlar. Ben halkimi bu noktada daha net ve duyarli olmaya davet ediyorum. Kin ve nefretle bir yere varilamayacaktir. Biz hükümet olarak herkese ayni mesafedeyiz. Hiçkimseyi ayrimciliga tabi tutmadan yolumuza davet edecegiz.” seklinde konustu.

Hükümet Konagi önünde toplanan vatandaslar Erdogan’in konusmasini alkislarken, terör örgütü lehine slogan atan küçük grup, Cengiz Topel Caddesi’nden ara sokaklara dagildi. Erdogan konusmasindan sonra yogun güvenlik önlemleri altinda konusma yaptigi alandan ayrilirken, aracina yaklasan çocuklari severek onlara çikolata verdi. Erdogan daha sonra Hakkari’ye gitmek üzere Yüksekova’dan helikopterle ayrildi.