‘Başbakan’ı yadırgadım!’

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kendisine eleştiriler yönelten çiftçiye verdiği cevabı doğru bulmadı.

TZD Genel Başkanı Yetkin, İçkale Oteli’nde bir basın toplantısı düzenledi. Yetkin toplantıda, Türkiye’de sebze-meyve üretimi ve bu ürünlerde yaşanan sıkıntılar konusunda açıklama yaptı. Türkiye’de üretilen sebze-meyve miktarının yıllık 43 ile 45 milyon ton arasında olduğuna dikkati çeken Yetkin, Türkiye’nin sebze üretiminin, 25 Avrupa Birliği ülkesinin üretiminin yüzde 20’sine, meyve üretiminin ise yüzde 40’ına denk geldiğini ifade etti. Yetkin, sebze-meyve üretiminin yalnızca yüzde 7- 8’in ihraç edilebildiğini, bunun başlıca nedeninin ise ihracatı teşvik amacıyla verilen primin düşüklüğü olduğunu kaydetti. Özellikle narenciye ihracatındaki sıkışmanın, iç piyasayı olumsuz etkilediğini dile getiren Yetkin, geçici bir önlem olarak, ”narenciyenin hallere girmeden satışı”nın 15 Mart’a kadar uygulamaya konulduğunu söyledi. Sebze ve meyvedeki anormal fiyat artışını engellemek için kayıt içi ürünlerden alınan vergilerin ve komisyon oranlarının azaltılması gerektiğine de dikkat çeken Yetkin, buna ek olarak kayıt dışı dolaşımın da kayıt altına alınması gerektiğini söyledi.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İbrahim Yetkin bir gazetecinin, ”Mersin’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a eleştiriler yönelten çiftçiye, Başbakan’ın verdiği yanıtı uygun bulup bulmadığını sorması” üzerine Yetkin, “Bu sözlerden mutlu olamayız, yaşananları yadırgadım” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üslubunun yanlış olduğunu belirten Yetkin, sözlerine şöyle devam etti: “Başbakan bu ülkeyi yöneten büyüğümüzdür, karşısındaki insan ne yaparsa yapsın, biraz daha hoşgörülü olmalıdır. Çiftçi kardeşimizle konuşurken daha babacan, şefkatli olmasını isterdim. Bir devlet büyüğünün bu üslup ve tarzının doğru olmadığı açıktır. Diğer taraftan çiftçinin ortaya koyduğu tablo doğru bir tablodur çünkü narenciyede bu sene çok sıkıntılarla karşılaşıldı. Bu yaşananlar gösteriyor ki, gerçekten sıkıntılı bir insan artık derdini anlatırken korkarak anlatacak.”