‘Basbakan’in AIHM ile ilgili sözleri çarpitildi’

Akif Beki, “Sayin Basbakan, AIHM’in uzmanlik gerektiren bir konuda ‘bilirkisi’ görüsüne basvurma geregi duymadan karar olusturmasini elestiri konusu yapmistir. Dolayisiyla, basörtüsü yasagiyla ilgili uygulama söz konusu oldugunda Islam dini bilginlerinden görüs istenmeden olusturulacak kanaat ve görüslerin ‘eksik’ kalacagina isaret etmek istemistir. Mahkeme heyetinin, ihtisas gerektiren bir dosyada kendilerini konunun uzmani yerine koyarak söz söyleyemeyeceklerine dikkat çekmistir. Sayin Basbakan’in sözleri bu baglamda degerlendirilmelidir.” dedi.

Akif Beki, aksi takdirde Basbakan Erdogan’in dünyevi hukuk alanina giren bir düzenlemenin din bilginlerine birakilmasi gerektigini söylemesinin söz konusu olmadigini dile getirdi.

Akif Beki, “Sayin Basbakan açisindan, ‘basörtüsü yasagi’na iliskin uygulamalarin bir yasal düzenleme konusu olarak mahkemelerin görev ve yetki alanlarina girdigi hususu açiktir. Ancak, uygulamanin muhatabi olan bireylerin dini inanç ve degerlerinin de bu düzenlemeler yapilirken dikkate alinmasi hukuk felsefesinin bir geregidir. Sayin Basbakan, söz konusu degerlendirmesinde açikça buna vurgu yapmistir.” dedi.