Başbakan’ın sözleri Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Çırağan Sarayı'nda yapılan Wharton Üniversitesi Mezunları Forumu'ndaki konuşmasını meclis gündemine taşıdı.

Berhan Şimşek,Başbakan Erdoğan’ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Erdoğan’ın toplantıda, ”Kökten dinciler dediğimiz şeyler çok marjinal gruplardır. Bu marjinal grupların Türkiye’de ağırlıklı bir esintisi söz konusu değildir” dediğini hatırlattı.

Berhan Şimsek, önergesinde, ”Kubilay ve Madımak Oteli, Hizbulllah’a ait mezar evler, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu, Gümüşhane Baro Başkanı’nın uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi, İstanbul ve son olarak Danıştaydaki saldırılar yaşanmışken, değerlendirmeniz bu olayları küçümsediğinizden mi yoksa buna karşı toplumun teyakkuz halinde olması düşüncesini benimsemediğinizin mi göstergesi?” diye sordu.

Türkiye’nin en önemli yazarlarını yitirdiği bombalı ve silahlı saldırıların arkasındaki düşünceyi öğrenmek isteyen Şimşek, ”Olay düşünce noktasındaysa, fikir bazındaysa, buna tüm insanlığın katlanması lazım’ ifadeniz, o düşüncede olmayanların düşüncelerine de katlanılmasını kapsıyor mu? Kapsıyorsa, bu insanlarımız neden öldü?” diye sordu.