‘Başbakan’ın Unakıtan’a sahip çıkması gayet doğal’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sahip çıkmasının doğal bir şey olduğunu belirterek, "Onu bırakması kendisi bakımından bir yenilgi olacaktır.

Baykal, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde verdiği konferans sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a destek niteliğinde açıklamalar yaptığını hatırlatması üzerine Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Maliye Bakanı’na sahip çıkmasının kendisini şaşırtmadığını ifade etti.

Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın icraatı, uygulamaları, ahlakı ve ilkeleri arasında bir çelişki olmadığını iddia etti. Baykal, konuşmasına şöyle devam etti: “Yaptıkları, eğer Başbakan tarafından sahiplenilip desteklenmiyorsa, bir Maliye Bakanı’nın bunu yapması mümkün olabilir mi? Konuyu Maliye Bakanı konusu gibi anlamak yanlıştır. Konu, Başbakan konusudur. Maliye Bakanı’na atfedilen yanlışlıklar, olumsuzluklar bilinmelidir ki Başbakan’ın da paylaştığı, hukuki ve ahlaki sorumluluğunu taşıdığı uygulamalardır.

O bakımdan Başbakan’ın Maliye Bakanı’na sahip çıkması bence çok doğaldır. Onu bırakması kendisi bakımından bir yenilgi olacaktır. Başbakan bunun farkındadır ve buna direnmektedir. Ama şartlar öyle gelişebilir ki Başbakan bu direncini sürdürme olanağı bulamaz bir noktaya gelebilir. O zaman ayrışma ortaya çıkar. Ayrışmanın ortaya çıkması, Maliye Bakanı’nın Başbakan’dan farklı olması anlamına gelmez. Maliye Bakanı ile Başbakan arasında bence güzel, seviyeli bir beraberlik var. Hayırlı olsun”