Başbakan’ın yemeğinde neden ağladı?

İbrahim Tatlıses, Başbakan Erdoğan'ın sanatçılarla yaptığı açılım toplantısında,neden ağladığını anlattı.

Türkücü İbrahim Tatlıses, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sanatçılarla yaptığı açılım toplantısında,”Bırakalım bu telif konusunu, akan kanı durdurmak için ne yapabiliriz onu konuşalım”dediğini ve bunun üzerine Başbakan ve bakanların kendisini kutladığını anlattı. 

Ankara Ümitköy’de açılan ‘Bahçemiz’ isimli restoranın kurdelesını kesip daha sonra da açılışa katılan Tatlıses, davetlilere kendi eliyle yaptığı güveçi dağıttı.

Yemek sonrası tüttürdüğü nargile ile stres atmaya çalışan Tatlıses, Tercüman’ın Ankara Temsilcisi Metin Özkan’a, Başbakan  Erdoğan’ın sanatçılarla yaptığı açılım toplantısının perde arkasını anlattı.
 
“Açılım yemeğinde bazı sanatçı arkadaşlarımız toplantı gündemi dışında ‘telif hakları’ ile ilgili konuları gündeme getirince müdahale etmek zorunda kaldım” diyen Tatlıses, “Ben de sözü gündeme getirerek, ‘Kanın durdurulması gerektiğini’ söyledim” ifadesini kullandı. 

 Tatlıses, toplantıdaki o diyaloğu şöyle anlattı:

“Arkadaşlar, sevgili Başbakanım, sayın bakanlarım! Bırakalım bu telif hakkı filan gibi konuları. Güncel olan bir konu var, onu konuşalım. Hastanelerde acil servisler vardır, bu acil servisleri bilirsiniz. Yaralanan, kurşunlanan, bıçaklanan, trafik kazası geçiren hastalar önce oraya getirilir ve ilk iş orada kanı durdurulur. Biz de kanı durduralım. Şimdi ülkemizde akan bir kan var bu kanı durdurmak için ne yapmak gerek onu konuşalım.  Başbakan bizi çağırmış, bir yola çıkmış; onunla birlikte yürüyelim.” 

Şifre artık çözülmeli 

Türkiye’nin hasta olduğunu ancak ölümcül olmadığını söylediğini de belirten Tatlıses, konuşmasının devamını da şöyle aktardı: 

“Türkiye ayağa kalkabilir, kalkacaktır da. Doktorlar gelmiş, hastanın başında. Ameliyat edecekler ama alet yok. Aletleri bir çantaya koymuşlar. Çanta kilitli. Şifresini herkes biliyor ama kimse şifreyi söylemiyor. Lütfen çözün o şifreyi. Hastayı ayağa kaldırın ve yürüsün. Biz dağlarımızın eteklerindeki tarlaları kanla suluyoruz. Şehit analarının, şehit eşlerinin, şehit nişanlıların gözyaşlarıyla suluyoruz. Şimdi telif hakkı gibi konuları konuşmanın sırası değil. Biz her gün televizyonu açınca şehit haberi duymak zorunda mıyız?” 
 
“Konuşmamı Başbakan da alkışladı”

Tatlıses, bu konuşma sonrasında Başbakan’ın, yanında oturan bakanların ve birçok sanatçı arkadaşının da kendisini kutladığını hatta Teoman’ın daha sonra, “Bir şifre açılımı yap” diye kendisine takıldığını da belirtti. 

Tatlıses, Başbakan’ın “Siz sanatçısınız. Sesiniz duvarları deler, yıkar”sözlerini de anımsatarak, toplantıda olumlu sonuçların ortaya çıktığını kaydetti.

Toplantı sırasında yaşanan duygusal anları da anlatan Tatlıses, “Gelen şehit haberleri ve ağlayan anneler beni çok üzüyor. Bunlardan söz ederken önce sesim titremeye başladı. Sonra da kendimi tutamadım. O yüzden masadan ayrılmak zorunda kaldım” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan’ın yemeğe katılan sanatçıları karşıladığı gibi uğurlarken de teker teker teşekkür ettiğini hatırlatan Tatlıses, “Kışkırtmalarda bulunanların ikna edilmesi için hepimizin katkı yapması yönünde bir beklentisi olduğunu aktardı” dedi. 
         
 “Milletvekili olsam koşa koşa giderdim”

Tatlıses, “Siz de açılıma katkı vermek için bölgeye gidecek misiniz? Örneğin memleketiniz Şanlıurfa’ya gitmeyi düşünüyor musunuz?” sorumuza da şu yanıtı verdi: 

“Hayır gitmeyeceğim. Bir milletvekili sıfatım filan olsa gider, katkı sağlarım. Ama şimdi gidip ne yapacağım?”