Basbakan’in yerinde kim olsa ayni seyi yapardi

ANKARA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in Roj TV tepkisini degerlendiren Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, "Basbakan'in yerinde kim olsa ayni seyi yapardi" dedi.

Gül, “Basbakan’in yerinde kim olsa ayni seyi yapardi” dedi. Gül, KKTC’ye uygulanan siyasi ve ekonomik tecritlerin de bir an önce kaldirilmasi için uluslararasi camiaya mesaj gönderdi. KKTC Büyükelçisi Tamer Gazioglu tarafindan verilen resepsiyona Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Yasar Büyükanit, Deniz Kuvvetleri Komutani Oramiral Yener Karahan, Hava Kuvvetleri Komutani Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutani Fevzi Türkeri, Anayasa Mahkemesi Baskani Tülay Tugcu, Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, Adalet Bakani Cemil Çiçek, Saadet Partisi Genel Baskani Recai Kutan, Anavatan Partisi Genel Baskani Erkan Mumcu ve çok sayida davetli katildi. Resepsiyonda KKTC’nin kurulus yildönümü ile ilgili gazetecilere bir açiklama yapan Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Gül, Türkiye’nin her zaman Kibris Türkleri’nin yaninda olacagini söyledi. Gül, “Kibrisli kardeslerimiz bundan endise etmesinler. Türkiye, Kibris Türkleri için bugüne kadar her seyi yapmistir ve bundan sonra da yapacaktir” dedi. Gül, Kibris Türkleri’nin son yillarda uyguladigi politikanin tüm dünyada yanki yaptiginin altini çizerek, “Tüm dünyada daha önce Kibris ile ilgili Kibris Türkleri çözüm istemez, problem çikartir. Kibris Rumlari ise Ada’nin birlesmesini ister diye yanlis bir düsünce vardi. Geçen seneki referandum tüm dünyaya bunun nasil bir yalan oldugunu gösterdi” seklinde konustu. Kibris’in bundan sonra yoluna emin adimlarla yürüyecegini ve Türkiye’nin hakli davalarinda yanlarinda olacagini belirten Gül, “Bu hem ekonomik, siyasi ve güvenlik olacak. Bundan dolayi kimsenin tereddüdü olmasin. Türkiye, Kibris Türkleri ile birlikte Kibris konusunda kapsamli ve kalici bir çözümün gelmesi için yardimci olacaktir” dedi. Herkesin Kibris Türkleri ve Türkiye’nin çagrisina kulak vermesini isteyen Gül, “Uzlasma olacaksa bu uzlasma tek tarafin atacagi adimlarla olmaz, diger tarafin da mutlaka atacagi adimlar olmali” seklinde konustu.

“DANIMARKA DA KENDI HUKUKU IÇINDE BU TV’YI KAPATACAKTIR”

Bakan Gül, Basbakan söz konusu basin toplantisina katilsaydi gazetecilerin ‘bir terör örgütünün katildigi yerde nasil konusur’ seklinde tepki göstereceklerini ifade ederek, “Sayin Basbakan açik bir sekilde Danimarka Basbakani ile konustu. Onlarin kanunlari bunu bir anda kapatmaya izin vermiyor olabilir. Biz bu konuyla ilgili elimizdeki tüm delilleri gönderdik. Bunlarla ilgili gerekli islemler yapilacak. Zaten Danimarka da terör örgütü üyesi olarak gördügü bir grubun yayin yapmasini müsaade etmeyecektir. Ingiltere’de de Med TV’nin yayini için itiraz ettik. O da süreç aldi ama sonunda kapatildi. Ayni sekilde Danimarka da hareket edecektir ve kendi hukuku içerisinde bu TV’yi kapatacaktir” ifadesini kullandi.

Gül, terörle mücadele etmenin ne kadar önemli oldugunu Avrupa Birligi üyesi ülkelerin en iyi sekilde bildigini belirterek, hiçbir AB üyesi ülkenin de terörü desteklemeyecegini kaydetti. Ancak kapatma olayinin vakit alacagina dikkat çeken Gül, bu konuna kanuni sürecin isledigini söyledi. Gül, Türkiye’nin konuyla ilgili elindeki her türlü belgeyi vermeye hazir olduguna da vurgulayarak, “Basbakan’in yerinde kim olsaydi ayni seyi yapardi. Yapmasaydi bu sefer de ‘Nasil olur da Sayin Basbakan buna müsaade eder’ diye soracaktiniz” seklinde konustu.

Resepsiyona katilan Adalet Bakani Cemil Çiçek ile Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Yasar Büyükanit arasinda ise milli maç konusuldu. Çiçek, çarsamba gecesi oynanacak Türkiye Isviçre maçini Türkiye’nin kazanmasini temenni ettigini belirterek, “Türk Milli Takimi gibi oynarlarsa mutlaka kazanirlar” dedi. Orgeneral Büyükanit ise, Isviçre’de Milli Takim’imiza gösterilen tepkilerden dolayi endiselerini dile getirerek ayni olaylarin Türkiye’de yasanmamasini umdugunu söyledi.

Sohbet sirasinda gazetecilerin gündemle ilgili sorularina Cemil Çiçek, “Milli maçi mutlaka kazaniriz” sözleriyle geçistirdi.