Başbakanlık hattını arayan kişi; ‘Lütfen oğlumu evlendirin’

Başbakanlık tarafından mülki idare ağı kullanılarak vatandaşların her türlü şikayetlerini aktarması amacıyla valilikler bünyesinde hizmete sokulan Alo 150 BİMER (Başbakanlık Bilgi İletişim Merkezi) hattını arayan vatandaşlar ilginç isteklerde bulunuyor.

Bursa Valiliği bünyesinde kurulan ‘Alo 150 BİMER’ hattında özel eğitim almış üç personel çalışıyor. Sistem hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Ali Rıza Çalışır, “Vatandaşımız hattı aradığında yapılan müracaatlar değerlendirmeye alınıyor. Bu müracaatlar valilik, kaymakamlık veya İl müdürleri ile kamu kurumlarına aktarılıyor. Ayrıca BİMER’e Alo 150 hattı ile, internet üzerinden (www.basbakanlik.gov.tr) adresinden veya Başbakanlık, valilik veya kaymakamlıklarda bulunan ilgili bürolardan ulaşılabiliyor. Uygulamanın amacı vatandaşlar ile devlet arasındaki iletişimi, teknolojiyi kullanarak sağlamaktır. Başbakanlığın 24 Şubatta faaliyete geçirilmesi için verdiği talimat doğrultusunda hizmetler başladı.” dedi.

Bugüne kadar yaklaşık 300 kişinin aradığı hatta ilginç istekler de geliyor. İsmi açıklanmayan yaşlı bir kadın ardığı hattaki görevliye; “Oğlum, çocuğumu evlendireceğim, ona düğün yapar mısınız?” derken hattı arayan diğer bir vatandaş; “Yıllardır kocam Fransa’da oturuyor ve beni yanına bir türlü alamıyor. Bana yol parası verir misiniz, gidip kocamı bulayım” demiş. Hattı arayan bir vatandaş ise; “Tam 15 yıldır Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından takip ediliyorum, bana yardımcı olur musunuz?” dedi. Yetkililer, hattı arayanların genellikle iş ve maddi yardım talebinde bulunduğunu da bildirdi.

Vatandaşların yönetime ilişkin şikayet, talep, görüş ve önerilerini kolayca iletebileceği hattı genellikle iş ve maddi yardım talebinde bulunanlar arıyor. Bazı kişiler ise, “Memur bey, elektriğim ve suyum henüz bağlanmadı, yardım eder misiniz?” diye hattaki personelden yardım istiyor. Zaman tasarrufu sağlayan, hızlı ve etkin işleyen bu sistemle, vatandaşlar il sınırları dahilinde her yerden, köy, belde veya ilçelerden 150 numaralı telefonu tuşlayarak, direkt hatta ulaşabiliyor. Valiliğimiz hattına ulaşıp, her türlü şikayet, talep, görüş ve önerilerini iletebilecek ve kısa sürede sonuçlandırılarak cevap alabilecek. Bu uygulamayla vatandaşlarımız demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemesi açısından olması gerektiği gibi yönetime katılmada etkin olabilecek.

‘Başbakanlık İletişim Merkezi – Doğrudan Başbakanlık’ olarak isimlendirilen sistem tüm Türkiye’de Başbakanlık’a yapılacak başvuruları kabul ediyor. Bakanlıklar ile valiliklere yapılan müracaatlar da Başbakanlık’tan izlenecek. Sistem, vatandaşın istek ve önerilerinin kısa sürede yanıtlanmasını amaçlıyor. ‘Alo 150’, arayan kişiyi bulunduğu şehrin valiliğindeki halklar ilişkiler bürosuna yönlendirecek. Büro yetkilisi de vatandaşın kişisel bilgileri ile talebinin detaylarını sisteme işleyecek. Arayan kişi, verilecek numarayla talebiyle ilgili işlemleri takip edebilecek. Tüm görüşmeler, halkla ilişkiler personelinin performansını ölçebilmek amacıyla kaydedilecek.