Başbakan’dan ilginç değerlendirme

Başbakan Erdoğan, erken seçim isteyenleri, "Aç tavuk kendini buğday ambarında görürmüş" diyerek değerlendirdi.

Partisinin 2. Ardahan İl Kongresi’nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim isteyenlere hitaben, “2007 sonbaharında erken genel seçimleri değil, merkezi yönetimin seçimlerini yapacağız” diye cevap verdi. Erken seçim bekleyenleri “Aç tavuk kendini buğday ambarında görür” diye değerlendiren Erdoğan, “Erken seçim dediler, ama tutturamadılar” dedi.

Partisinin il kongresine katılmak ve çeşitli açılışlarda bulunmak üzere beraberinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Kadir Topbaş ve milletvekilleri ile birlikte Ardahan’a gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan, sevgi gösterisiyle karşılandı. Öğle saatlerine ATA uçağıyla Kars’a inen ve buradan da OBA adlı polis helikopteriyle Ardahan’a geçen Başbakan Erdoğan, cuma namazını Merkez Camii’nde kıldı. Camiye girişte kapıya X-Ray cihazı konularak cemaat içeri alındı. Çıkışta çocuklara oyuncak dağıtan Erdoğan, seçim otobüsüyle Valilik’e geçerek Vali Murat Yıldırım’dan brifing aldı. Erdoğan daha sonra, partisinin il kongresinin yapılacağı Ardahan Kapalı Spor Salonu’na Başbakanlık otobüsüyle halkı selamlayarak geldi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı salona büyük bir alkış ve tezahüratla giren Erdoğan, yine alkışlar arasında sahneye çıktı. ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ tezahüratlarına karşı “Ben sizinle gurur duyuyorum” diye karşılık veren Erdoğan, konuşmasına kongrelerle ilgili bilgi vererek başladı. 11 Kasım’da büyük kongrenin yapılacağını söyleyen Erdoğan, 2007’nin sonbaharında erken genel seçimlerin değil, merkezi yönetim seçimlerinin yapılacağını ifade etti. Erdoğan, erken seçim isteyenlere ise, “Aç tavuk kendini buğday ambarında görürmüş. Erken seçim dediler ama tutturamadılar. Erken seçim olmayacak. Bu millet bize parlamentoda yüzde 65 oyu boşuna vermedi. Verirken yerinde ve doğru kullanmamızı istediler. Biz de bunu yerinde ve doğru kullanacağız.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Adana Ceyhan’da, 1994 yılında başlayan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattının açılışını yaptıklarını ifade ederek, “Gün geçtikçe ilerliyoruz. Türkiye’nin artık gündemi değişen değil, gündem değiştiren bir ülke oldu.” diye konuştu.

Nema ödemelerine değinen Başbakan Erdoğan, “Nema kapsamında 14 katrilyon lira ödendi. Bizden önceki partiler iktidara geldi, ancak kimse nemaları ödemedi. Niye ödemediler? Çünkü, onlar bu paraları hortumculara veriyorlardı. İmarzedelere ödenen paralar 7 katrilyon lira. Bunların ödemeleri ise 2007 Ocak ayında tamamlanacak. Biz iktidara geldiğimizde Merkez Bankası’ndaki mevcut para 26 milyar dolardı. Şimdi ise bu para 57,3 milyar dolar. İMF’ye 23,4 milyar dolar borcumuz vardı. Ama şimdi 10 milyar dolar borcumuz kaldı.” diye konuştu.

Partililerden çalışmalarını isteyen Erdoğan, Ardahanlılar’dan hem tarlada hem de siyasette çalışmalarını da istedi. Erdoğan ile birlikte kongreye Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, milletvekilleri, belediye başkanları, partinin il ve ilçe başkanlarıyla partililer katıldı. Erdoğan ve beraberindeki heyet kongrenin ardından Toplu Konut İdaresi’nin Ardahan’daki konut alanına açılış ve temel atma töreni için geçit. Erdoğan daha sonra yine OBA helikopteriyle Ardahan’ın Göle ilçesine geçecek.