Başbakan’dan selzedelere müjde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, selden zarar gören çiftçinin borçlarının bir yıl faizsiz olarak erteleneceğini söyledi.

Çiftçilerin değişik kurumlara olan borçlarının bir yıl boyunca faizsiz olarak erteleneceği müjdesini veren Erdoğan, “Bu konuyu Pazartesi günü toplanacak Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açacağız. Selden zarar gören çiftçiye 21 bin 300 ton buğday tohumu dağıtılacak. Hayvanları telef olanlara 3 bin 700 küçükbaş hayvan dağıtılacak. Hububat teşvik primleri 17 Aralık’tan itibaren, Doğrudan Gelir Desteği, mazot, gübre gibi desteklemeleri öne çekerek Şubat 2007’den itibaren ödemeye çalışacağız. Çiftçimizi mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Selde zarar gören evlerin büyük bir kısının dere yataklarına yakın yerde olduğunu belirten Erdoğan, “Yanlış yerlere ev yapıyoruz. Demek ki bundan sonra böyle yerle ev yapmamalıyız. Selden dolayı evleri kullanılamayacak hale gelen veya yıkılanlara Toplu Konut İdaresi tarafından 100 adet kalıcı konut yapılacak.” diye konuştu.

“SELDEN ZARAR GÖRENLERE 100 KALICI KONUT YAPILACAK”

Erdoğan, bundan sonra derelerin de ıslah edileceğini, bu konuda bakanlara gerekli talimatı verdiğini venları yerinde tekip edeceğini ifade etti.

“İş istiyoruz, TİGEM’de çalışmak istiyoruz” diyerek seslenen vatandaşlara karşı Başbakan Erdoğan, “Ben açık konuşmayı severim. TİGEM çalıştırabileceği kadar personel alır. Biz ihtiyaç fazlası işçiyi alırsak, bizden öncekilerin yaptığı hataya düşeriz. Biz aldatmayacağız, biz yapacağımızı size söylüyoruz. 2 bin 500 konut yapılacak. Bütün bu konutları, güçlü devlet varsa yapabilir. Gücünüz varsa yaparsınız. Bizim gücümüz var. İşsiz kardeşlerimize yönelik neler yapabiliriz, bunun da çalışmalarını yapıyoruz. İlla TİGEM derseniz olmaz. Yeni yeni iş imkanları nasıl oluşturulabilir buna bakıyoruz. Hiçbir zaman aldatan da aldanan da olmayacağız.” karşılığını verdi.

Konuşmasında “Suriye’ye açılan Ceylanpınar sınır kapısının 4 sene önce nasıl dı şimdi nasıl?” diye soran Erdoğan, Suriye ile ilişkilerin son derece iyi olduğunu, şimdi hedeflerinde sınırdaki mayınlı arazileri temizleyerek organik tarıma açmak bulunduğunu aktardı. Erdoğan “Bu konuda da Suriyeli yetkililerle görüşüyoruz. Bunu da yapacağız.” dedi.

“TALEPLERİNİZİ YENİ KAYMAKAMA ANLATIN”

Konuşması sık sık vatandaşlar tarafından kesilerek değişik taleplerde bulunan Ceylanpınarlıları dinleyen Başbakan Erdoğan, ilçeye bir hafta önce yeni kaymakamın göreve başladığını hatırlatarak, “Taleplerinizi kaymakama iletin, Köydes projesi çerçevesinde, yolu, suyu olmayan bir tek köy kalmayacak. Şanlıurfada köylerin büyük bir bölümünün yolu ve suyu tamamlandı. Diğerlerini de bitireceğiz. Biz bu projelere 53 trilyon gönderdik. Kalanları 2007 yılı içerisinde bitirilecek.” dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşması sık sık “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla kesildi.

Erdoğan selden zarar görenlere ilk önce yardım eli uzatan İstanbul, Ankara Büyükşehir Belediyelerine, Deniz Feneri, Kimse Yok mu Derneği ile Kızılay’a teşekkür etti.

Başbakan, konuşmasının sonunda ölenlere Allah rahmet, yaralananlara acil şifalar dileyip, zarar görenlere de geçmiş olsun diliklerini yineleyerek ilçeden ayrıldı.

Başbakan’ın gezisine Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakını Mehdi Eker, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşca ve diğer bürokratlar eşlik etti.

Başbakan ve beraberindekiler daha sonra helikopterle Batman’a hareket etti.