‘Başçı geliyor’ haberi piyasalara moral verdi

Merkez Bankası başkanlığına Erdem Başçı'nın atanacağı haberi piyasaları rahatlattı.

Merkez Bankası’nın başına, başkan yardımcılarından Doç. Dr. Erdem Başçı’nın atanacağı haberi dün piyasalarda geniş yankı uyandırdı. Televizyon, ajans ve internet siteleri Zaman’ın manşetini ‘flaş gelişme’ diye duyururken, Reuters, haberi abonelerine servis etti. Piyasalarda yurtdışındaki faiz rüzgarı ve Şemdinli iddianamesinin etkisiyle üç gündür etkili olan tansiyon normale döndü. Merkez Bankası’na atanacak ismin netleşmesini satın alma fırsatı olarak değerlendiren Borsa’da ‘para politikasında radikal değişiklik olmaz’ yorumları endeksin sabah seansında yüzde 3’e yakın prim yapmasını sağladı. İş dünyası Başçı için ‘isabetli bir tercih’ değerlendirmesini yaparken, uluslararası yatırım bankası JP Morgan’ın Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, yeni başkanın bankanın içerisinden gelmesinin ve akademik geçmişinin çok başarılı olmasının önemine işaret etti. Eski başkanlardan Yaman Törüner de yeni dönemde Merkez Bankası’nın politikalarında değişiklik beklemiyor.

Ekonomi çevreleri, aynı zamanda ‘en genç Merkez Bankası başkanı’ unvanına da sahip olacak 40 yaşındaki Erdem Başçı ismine destek verdi. İş dünyası ve piyasa uzmanlarına göre, Eylül 2003’ten bu yana bankada görev yapması, akademik başarısı ve piyasaları yakından bilmesi sebebiyle Başçı hiçbir kesimin olumsuz tepkisini çekmez. JP Morgan Yatırım Bankası Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, “Merkez Bankası’nın temel görevi enflasyon hedefine ulaşmak. Başçı da bu doğrultuda önemli bir isim.” yorumunu yapıyor. Reel sektörün de yeni başkana destek vereceğini aktaran Cebeci’ye göre Başçı’nın tüm özellikleri ve bilgi birikimi tüm kesimlerce olumlu bulunuyor.

Maliye eski Bakanı Ekrem Pakdemirli de yeni başkanın banka içerisinden geldiği ve işleri yeniden öğrenmeyeceği için avantajlı olduğunu aktarıyor. Pakdemirli, Başçı’nın piyasanın beklentilerine yabancı kalmayacağı görüşünde. Yeni başkanın, geçmişteki “Ben karışmam, arz talep dengesi nasıl istiyorsa doları oraya getirir” yaklaşımını unutması gerektiğine dikkat çeken Pakdemirli, “Çünkü Türk parasının bu kadar değerlenmesini Türkiye ekonomisi kaldıramaz.” diyor. “Başçı, içeride iken reel sektörün bütün bu taleplerini düşünmüştür.” ifadesini kullanan Pakdemirli’ye göre üreticiler beklentilerine yeni başkan ile kavuşabilir. Görev süresi 13 Mart’ta dolacak olan Süreyya Serdengeçti’nin şahsına karşı kişisel bir tavırları olmadığını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ise uygulayacağı politikaların para politikalarında oluşturduğu etkiyi görüp buna göre yeni başkana tavır alacaklarını kaydediyor. Türkiye’nin ve ihracatçıların faydasına olacak adımları atarsa takdir edeceklerini ifade eden TİM Başkanı, “Eğer atmasza eleştirmeye devam ederiz. Merkez Bankası geçmişte uyguladığı politikalarla Başçı’nın elini kolunu bağlamış durumda. Onun için de sorunları çözmek kolay değil.” diye konuşuyor.

Piyasalarda tansiyon düştü

Merkez Bankası eski başkanlarından Yaman Törüner ise sadece bilgi birikimi ve başarılı bir akademik kişiliğin tek başına işin üstesinden gelmek için yeterli olmayacağını ifade ederek, Erdem Başçı’ya başkan yardımcılarını iyi seçmesi tavsiyesinde bulunuyor. Başçı’nın çalışma arkadaşlarını piyasaları iyi bilen kişilerden seçmesi halinde herhangi bir problem yaşamayacağını vurgulayan Törüner, MB’nin politikalarında önemli bir değişiklik beklemiyor: “Özellikle faizlerin düşürülmesi lazım. Bir de banka bilançosunun küçültülmesi gerekiyor.” Merakla beklenen Merkez Bankası başkanlığına aynı üniversiteyi bitirmeleri, genç ve başarılı olmaları sebebiyle “Devlet Bakanı Ali Babacan’ın ikizi” nitelemesi yapılan Başçı’nın atanması, piyasaları da rahatlattı. Hafta başından bu yana ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz artırımlarını sürdüreceği endişesinin yanı sıra Merkez Bankası’na atanacak ismin netleşmemesi sebebiyle tedirgin olan piyasalardaki tansiyon düştü. Sabah saatlerinde yüzde 3’e yakın primle 43 bin 721 puana kadar yükselen Borsa günü yüzde 1,24 oranında değer kazanarak 42 bin 863 puandan tamamladı. Dolar 1,3380 Yeni Türk Lirası’na kadar gerilerken, faizler de sakin bir seyir izledi. Bu arada Japonya Merkez Bankası, dün tamamlanan iki günlük toplantısında aşırı gevşek para politikasını sonlandırma kararı alırken, hem iç hem de dış piyasalarda var olan kaygılar karşısında kısa vadeli faizleri şimdilik sıfır düzeyine yakın tutmaya devam edeceğini bildirdi.

Hükümet kanadı sessizliğini korurken, Zaman’ın haberi Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e soruldu. Merkez Bankası başkanının önümüzdeki 3-5 gün içinde belli olacağını belirten Şener, bir belirsizlik olduğunu düşünmenin doğru olmadığını söyledi. Kafkas İşadamları Derneği’nin düzenlediği ‘Türkiye Ekonomisi 2005 Yılı Değerlendirmesi ve 2006 Beklentileri’ konulu panelde gazetecilerin atamaya ilişkin sorusu üzerine Şener, “Merkez Bankası başkanının süresi dolmuştur. Buna istinaden atama yapılacaktır. Bu atama ile ilgili olarak şu anda açıklayabileceğimiz bir şey yok. İmzaya açılmış, bana gelmiş bir Bakanlar Kurulu kararı da yoktur.” dedi. Zaman’ın haberinde Bakanlar Kurulu’ndaki imzaların tamamlanmasının ardından Başçı’nın kararnamesinin onaylanmak üzere Cumhurbaşkanı’na gönderileceği belirtilmişti. Tüm bu işlemlerin mevcut başkan Süreyya Serdengeçti’nin görev süresinin dolacağı 13 Mart’taki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kamuoyuyla paylaşılacağı kaydediliyor. Serdengeçti, başkanlık görevine 14 Mart 2001’de atanmıştı. Merkez Bankası başkanı, Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıl için göreve geliyor ve tekrar atanabiliyor.

3 yeni başkan yardımcısı merakla bekleniyor

Erdem Başçı’nın başkanlık koltuğuna oturması, diğer başkan yardımcıları Sedef Ayalp ve Fatih Özatay’ın emekliliğe ayrılması sebebiyle boşalan 3 başkan yardımcılığı için şimdiden kulisler hareketlendi. Ancak merakla beklenen söz konusu atamalarda yeni çalışma arkadaşlarını seçecek olan Başçı’nın tavrının belirleyici olacağı dile getiriliyor. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sedef Ayalp, önceki gün itibarıyla emekli olmak üzere banka yönetimine dilekçesini verdi. Haziran 2002’de bu göreve atanan Ayalp’ın 5 yılık görev süresi Haziran 2007’de dolacaktı. Ayalp böylece görev süresini tamamlamadan başkan yardımcılığından ayrılmış olacak. Başkan yardımcılarından Fatih Özatay da 4 Nisan itibarıyla emekli olmak üzere banka yönetimine dilekçesini geçen hafta vermişti. Özatay’ın görev süresi 13 Mayıs 2006’da dolacaktı. Merkez Bankası başkan yardımcıları beş yılık süreyle atanıyor ve yeniden bu göreve getirilebiliyorlar. Toplam dört başkan yardımcılığı görevi bulunan bankada Ayalp ile Özatay’ın dışında Şükrü Binay ile Erdem Başçı görev yapıyor.